English
به خانه سینما خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

ششمین دوره مراسم اهداء جایزه کتاب سال سینمای ایران عصر جمعه ششم اسفندماه با حضور ابراهیم مختاری (رییس)، محمدرضا مویینی (نایب رییس)، بهمن اردلان، سیدمهدی خادم (اعضای هیات مدیره خانه سینما)، منوچهر شاهسواری (مدیرعامل جامعه اصناف سینمای ایران)، ناصر عنصری (قائم مقام مدیرعامل) پروین صفری، مرتضی رزاق کریمی، حسن آقاکریمی، حسن حسن دوست، زینت رضا، رضا مقصودی و... (روسای تشکل ها و اصناف سینمای ایران) و همچنین سیدرضا میرکریمی، سیروس الوند، سیامک شایقی، محمد حسین حقیقی،  اصغر یوسفی نژاد، ژیلا ایپکچی، رمضانعلی حیدری خلیلی، علیرضا تابش ، محمدحسن خوشنویس، بزرگمهر رفیعا، بهمن دان، گلی امامی، مسعود مهرابی، سید محسن هاشمی، روح اله برادری، عزیز ساعتی، منوچهر اسماعیلی، یونس صباحی، محمدرضا اصلانی، هارون یشایایی، محسن شاه ابراهیمی، مدقق، علیرضا شجاع نوری، محمد متوسلانی، محمدعلی سجادی، پیام خسرو دهکردی، پدرام اکبری، کاوه ایمانی، امیر فرض الهی، دکتر محمدعلی حسین نژاد، همایون اسعدیان، مازیار میری، کدخدایی، حسین ترابی، هوشنگ گلمکانی، دکتر محمد سریر، دکتر اکبر عالمی، جلیل فرجاد، مصطفی خرقه پوش ، عباس یاری، عبدالرضا اکبری و...  در تالار زنده یاد سیف الله داد خانه سینما برگزار شد.
در این مراسم پس از تلاوت آیات قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی اکبر نبوی دبیر ششمین جشن کتاب سال سینمای ایران به دعوت منصور ضابطیان (مجری مراسم) پشت تریبون قرار گرفت و اظهار داشت: 

با نام و یاد خدای بزرگ خوش آمد می گویم به همه میهمانان ارجمند، هنرمندان گرامی ، دوستان حوزه دانشگاه ، علم و فرهنگ و هنر. ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران یک ویژگی مشخص و برجسته دارد نسبت به دوره های گذشته، نخست اینکه در این دوره  47 اثر به دبیر خانه ارسال شد و داوران محترم مرکب از محمد بزرگ نیا  ، شهرام جعفری نژاد، محمد گذرآبادی، دکتر محمد شهبا و دکتر مسعود نقاش زاده آثار را داوری کردند. داوران پیشنهاد بسیار خوبی هم داند که توسط آقای شاهسواری و بنده مورد تایید قرار گرفت و آن اینکه که  کتاب ها را موضوعی تر داوری کنند به همین دلیل ما جایزه ها را افزایش دادیم . یعنی در چهار بخش مباحث نظری و مباحث عملی که این دو بخش در دوره های گذشته بوده،  فیلم و فیلم ساز و کتاب های مرجع در این دوره اضافه شده است و همینطور جایزه ویژه هیات داوران و یک جایزه خاص که بنام جایزه ویژه ی سینمای ایران اهدا خواهد شد  در مجموع بنظر می آید همتی که برای بنیان گذاری و برپایی این جایزه گذاشته شد  توانسته  به رشد و گسترش کتاب ، تالیف و ترجمه کتاب برای سینمای کشور وایجاد شوق و انگیزه بکند و همچنین ناشرین را بر سر شوق بیشتری بیاورد و احساس کنند که جایی هست که زحمات یکساله آنها دیده شود.  از همه دوستان دبیرخانه که در طول سال زحمت کشیدند و به ویژه از  داوران، و همراهی و همیاری سید رضا میرکریمی و منوچهر شاهسواری که در دوره گذشته و هم در این دوره حمایت های جدی کردند برای برپایی این جایزه تشکر می کنم و آرزو می کنم که دوره های بعدی این جایزه پربارتر از این شش دوره باشد.
سپس محمد بزرگ نیا،  محمد گذرآبادی، دکتر محمد شهبا و دکتر مسعود نقاش زاده (داوران این دوره) برای اهداء جوایز روی صحنه آمدندو  پس از قرائت بیانیه هیات داوران توسط بزرگ نیا جوایز را به ترتیب زیر به برگزیدگان اهداء کردند:

مباحث نظری:
1-  فلسفه فیلم/تالیف احمد رضا معتمدی/انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی
2-  معماری تصویر/یوهانی پالاسما/ ترجمه علی ابهری /نشر کتاب مس
فنون عملی:
1-  مفاهیم و تکنیک های فیلمبرداری/تالیف محمد رحیمی/ نشرساقی
2-  مکالمات والتر مرچ /مایکل انداج/ ترجمه مصطفی خرقه پوش/انتشارات چشمه
فیلم و فیلمساز:
1-  زیر پوست قصه ها/تالیف سعید عقیقی/انتشارات روزنه
2-  سرکلاس با کیارستمی/پال کرونین/ ترجمه سهراب مهدوی/ نشر نظر
مرجع:
1-  کتابشناسی سینما/تالیف اصغر یوسفی نژاد/انتشارات روزنه کار
2-  شهرها و سینما/باربارا منل /ترجمه مشترک نوید پورمحمدرضا و نیما عیسی پور/نشربیدگل

پس از اجرای قطعات موسیقی توسط نیما عظیمی نژاد که با آواز وی و سه تار نوازی اش انجام گرفت ،  منوچهر شاهسواری ( مدیر عامل خانه سینما ) به دعوت مجری مراسم روی صحنه آمد و ضمن تشکر از اکبر نبوی و برگزار کنندگان مراسم گفت:

خوشحالم که به یمن تلاش دوستان ما در خانه سینما که سال های پیش انجام دادند و سنت حسنه ای را سالیان پیش بر جای گذاشتند که همانا احترام گداشتن به کسانی در حوزه نظر ،ترجمه و تالیف است و اینکه همه آنها را ببینند و انها را جزو حلقه ی توانایی حوزه سینما بدانند، اینجا هستیم.  ما بدون آنها با کسر جدی از دانایی مواجهه می شویم.  روزگار فعلی روزگای است که در آن نظر فراوان است و  انواع واقسام این نظرات بدلیل وجود تکنولوژی فراهم می شود ولی در واقع هنوز صاحب نظر شدن کمی هنوز دشوار است و برای صاحب نظر شدن باید از راه های پر پیچ و خم عبور کرد. نظر های کوتاه امروز و دیروز راه به جایی نمی برد و برای صاحب نظر شدن باید کمی کمی و کمی خون دل خورد.  اجازه دهید تا به بهانه امشب و به بهانه احترام به سینمای ایران منجمله مولفین و مترجمین آن در حوزه کتاب عرض کنم که نه در جهان دیروز، نه در جهان امروز نه در جهان فردا بدون نظریه، نه می توان زیست کرد نه زیست امکان پذیر است، ولی یک فاصله افتاده، فاصله ای که ما را دچار توهم دانایی می کند و خدا نکند که دچار توهم دانایی و توانایی بشویم  و فکر کنیم که یک تنه می توانیم جهان را تغییر دهیم "رادیکالیزم در نظر" منجر می شود به وجود فضا و آدم ها و نکته هایی که اصرار دارند به اینکه جهان همان جوری است که آنها می بینند. جهان آنطوری نیست که من می بینم و یا شما می بینید و یا تک تک ما می بینیم. جهان جهان است و ما از مناظر مختلف به آن نگاه می کنیم. متاسف هستم که گاهی اوقات می بینم این "رادیکالیزم در نظر" مورد استقبال کسانی واقع می شود که ما از آنها انتظار بزرگی و بزرگتری داریم، این سنت خوبی نیست. توجه کنید کسانی که به رادیکالیزم نظر دچار می شوند، دچار این ویروس و بیماری می شوند هم افسرده اند و هم نا امیدند و هم جهان را تمام شده فرض می کنند هرکسی تکه امید کوچکی در دلش باشد حتما جهان فردا را جهان بهتری می داند و همه آنها که فکر می کنند هر آنچه الان آنها می گویند همان است و ولاغیر به یقین وارد آن چرخه ای می شوند که چاره ای نداریم جز آنکه بر ایشان آرزوی سلامتی کنیم.

از همه شما ممنونم یقین دارم که حلقه دانایی و توانایی سینمای ایران همچنان به جلو خواهد رفت. رشد سینمای ایران به معنای محتوایی، رشد سینمای ایران به معنای زیر ساخت ها، رشد سینمای ایران به معنای ارتباط با مخاطب و گردش مالی اش مدیون این حلقه دانایی و توانایی است که هر کس تکه ای از آن را بر می دارد و هزینه می کند و به یک تولید می رساند. تا موقعیکه خلاقیت هست ناامیدی راه به جایی نمی برد، نا امیدان خلاقانی هستند که دیگر امکان  خلاقیت ندارند یا بهتر بگویم اساسا درحوزه خلاقیت قدم نزده اند که نا امید شده اند.

 پس از سخنان مدیرعامل خانه سینما ، از ایشان ، ابراهیم مختاری ، محمد رضا مویینی و اکبر نبوی دعوت شد تا با حضور بر سن دو جایزه ویژه هیات داوران را به شرح زیر اهداء کنند :
جایزه ویژه سینمای ایران:
 کتاب رویای صادقه/ تالیف بهزاد رحیمیان/نشر نظر
جایزه ویژه هیات داوران:
کتاب تکنیک های تدوین / تالیف احمد ضابطی جهرمی / انتشارات صدا و سیما
ناشر برگزیده: نشر نظر/ محمود بهمن پور

در بین بخش های مختلف مراسم تیزرهایی از کتاب های مرجع، هیات داوران وتیزر ویژه سینمای ایران برای حضار به نمایش در آمد.

در انتهای مراسم همه اعضای هیات داوران و برگزیدگان روی سن رفتند تا عکس یادگاری ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران شکل بگیرد .

 

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 38  ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 35 ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 34     
  

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 15   

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 10  

 

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 27  

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 9    

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 11

  

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 28  

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 37  

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 17  

ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران 31