English
به خانه سینما خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

چهاردهمین جشن سینمای ایران

 

چهاردهمین جشن سینمای ایران 

 

چهاردهمین جشن سینمای ایران پنجشنبه شب با حضور بزرگان سینمای ایران و تعداد بسیاری از علاقمندان سینما درسالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد. در این مراسم جمع زیادی از سینماگران حضور داشتند و بر تحکیم خانه سینما و وحدت صنوف تاکید کرده و از هیات مدیره خانه سینما، فرهاد توحیدی دبیر جشن و دست‌اندرکاران خانه سینما تشکرکردند.
فرهاد آییش به همراه همسرش مائده طهماسبی اجرای این مراسم را برعهده داشت و مهران رجبی هم در بخشی‌هایی از این مراسم به عنوان بازیگر درنقش‌های مختلف مسائل و مشکلات سینماگران از جمله نداشتن بیمه بیکاری، قاچاق سی دی و نبود امنیت شغلی را با هنرنمایی خود بازتاب می دادند.
فکری به حال آبروی سینمای ایران کنید
در ابتدای این مراسم هوشنگ گلمکانی به همراه حامد بهداد برای اهدای جایزه بهترین فیلم اول روی صحنه آمدند. گلمکانی که سردبیری مجله "فیلم " را بر عهده دارد از مسولان خانه سینما خواست تا  با فیلم‌های مبتذلی که این روزها در سینمای ایران روی پرده می‌رود ، مبارزه کنند و گفت:" سینمای ایران با سینمای اکران خیلی تفاوت دارد. می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و از اهل سینما بخواهم در حدی که در توانشان است فکری به حال سینمای اکران کنند. چون آبرو و اعتبار سینمای ایران را می‌برد و تناسبی با سینمای ایران ندارد. ۲۰۰ فیلم در سینمای ایران از سال‌های گذشته مانده که هیچوقت فرصت اکران پیدا نکرده است. باید به این تعداد فیلم‌های مستند وکوتاه را که بخش عمده ای از کیفیت سینمای ایران را تشکیل می‌دهد، اضافه کنیم. تقاضا دارم در کنار برگزاری جشن به فکر آبرو واعتبار سینمای ایران باشیم.می‌دانم خانه سینما گرفتاری‌های زیادی دارد اما در خطر بودن سینمای ایران هم مشکل کوچکی نیست." . 
حامد بهداد هم گفت:" خیلی خوشحالم که امشب با هم شادی می‌کنیم و برای هم کف می‌زنیم و به هم عشق می‌دهیم.عرصه اگر تنگ است هنرمند ایرانی راه خود را پیدا می‌کند."
دیپلم افتخار بهترین فیلم اول به مجید برزگر برای "فصل باران‌های موسمی" تعلق گرفت. برزگر برای نمایش فیلمش در خارج از کشور به سر می‌برد و بازیگر فیلم، نوید لایق جایزه او را دریافت کرد و از قول او از هیات داوران و گروهی که او را در ساخت این فیلم همراهی کرده و منوچهر شاهسواری تهیه‌کننده فیلم تشکر کرد.
رفاقت اهالی سینما بیش از رقابت است
کلیپ معرفی داروان بخش بهترین عکس پخش شد و عزیز ساعتی و مرتضی رزاق‌کریمی  تندیس بهترین عکس در معرفی فیلم  را به مهدی دل‌خواسته برای فیلم "یک گزارش واقعی" اهدا کردند.
محمدرضا دلپاک و ترانه علیدوستی برای اهدای تندیس بهترین صداگذاری روی صحنه آمدند. دلپاک از اصغر شاهوردی صدابردار سینمای ایران که در بستر بیماری به سر می‌برد، نام برد و یادی از فریدون خوشابافرد تهیه‌کننده فقید سینما کرد و گفت:" در این جشن رفاقت اهالی سینما بیش از رقابت است و امیدوارم این رفاقت‌ها همیشه مستدام بماند."
علیدوستی از انجمن بازیگران و هیات مدیره سینما خواست از بازیگران برای حضور در این جشن دعوت کنند و زمانی که آنها نامزد نیستند هم به آنان کارت شرکت در این مراسم را بدهند. تندیس بهترین صداگذاری و میکس برای فیلم کودک وفرشته به محسن روشن اعطا شد که او  به دلیل کسالت در مراسم حضور نداشت و دستیارش این تندیس را دریافت کرد.
صدابرداری سابقه‌ای هزار ساله دارد
نظام‌الدین کیایی و ناصر ممدوح برای اعطای جایزه بهترین صدابرداری روی صحنه آمدند و کیایی با استناد به یکی ازشعرهای فردوسی او را اولین صدابردار سینمای ایران لقب داد و به این ترتیب سابقه صدابردای را هزار ساله دانست. تندیس بهترین صدابرداری به محمود سماک‌باشی برای صدابرداری "وقتی همه خوابیم" اهدا شد.در ادامه مراسم کلیپ درگذشتگان پخش شد و یادی از درگذشتگان سینما در سال گذشته شد.
در ادامه مراسم بابک حمیدیان جایزه بهترین جلوه‌های ویژه میدانی را به محسن روزبهانی برای "شب واقعه"اعطا کرد. روزبهانی به دست‌اندکارن جشن خسته نباشید گفت و از اینکه آنها باعث می‌شوند اهالی سینما سالی یکبار دور هم جمع شوند تشکر کرد.
مسعود بهنام به همراه جهانگیر کوثری روی صحنه آمدند و تندیس بهترین جلوه‌های ویژه بصری را لئو لو طراح جلوه‌های ویژه فیلم "ملک سلیمان" تعلق گرفت که یکی از عوامل این فیلم این تندیس را به نیابت او دریافت کرد.
در ادامه مراسم کلیپی از سینمای دفاع مقدس پخش شد.
من عضو خانه سینما هستم
در بخش دیگر این مراسم لاله اسکندی و عبدالله اسکندری برای اهدای تندیس بهترین چهره‌پردازی روی صحنه آمدند. لاله اسکندری گفت:" پیش از اینکه بازیگر باشم گریمور بودم و خوشحالم که این جایزه را اهدا می‌کنم. عبدالله اسکندری هم از اینکه این تندیس را به یکی از همکاران موفقش می‌دهد ابراز خوشحالی کرد. سودابه خسروی برای طراحی چهره‌پردازی "شبانه روز" تندیس بهترین چهره‌پردازی را گرفت که در مراسم حضور نداشت و  جمال ساداتیان تهیه‌کننده این فیلم این تندیس را دریافت کرد.

فرهاد توحیدی دبیر جشن در ادامه مراسم گزارش خود را قرائت کرد :
خانم ها ، آقایان سلام  ! مهمانان گرامی
من نویسنده ام . نمی گویم فیلمنامه نویس ، چون داستان هم می نویسم . گاهی مقاله و گاهی سفرنامه هم می نویسم . واز شما چه پنهان گاهی به اجبار نامه های اداری نوشته ام . کارم نوشتن است و به نوشتن افتخار می کنم . شاید هیچکس بهتر از همسر عزیزم و پسرانم ندانند که کاغذ سفید چقدر برایم محترم است . همسرم درست بیست و هشت سال پیش دفتر زیبایی به من داد  تا در آن بنویسم . دفتر تا امروز سفید باقی مانده است ، چون فکر می کنم باید بهترین نوشته زندگی ام را در آن بنویسم . شاید در نگاه اول کمال گرا به نظر برسم . اما روی دیگر سکه کمال گرایی ترس است . دفتر سفید مانده چون ترسو هستم . نمی خواهم با واقعیت سقف توانایی نوشتنم رو دررو شوم . درست مثل  همین لحظه که پیش روی شما ایستاده¬ام . من می ترسم ... انتظاری که در این لحظه از نوشتة من می رود تقدیم گزارش است. گزارشی از روند برگزاری یک جشن . گزارشی که از نوشتن آن متنفرم . نوشتن وقتی جنبة تکلیف به خود می¬گیرد تنفرآمیز می شود . این سرشت هر کار اجباری است . پس گزارش نمی نویسم . آمار نمی دهم آمار می تواند حجاب باشد . چهرة دروغ را می توان با آمار پوشاند، و حقیقتی را نیز می توان با آمار دروغ جلوه داد  . شاید دوستانم از من انتظار داشتند گزارش امسال من هم طنز باشد. در واقع از اول هم می¬خواستم طنز بنویسم . حتی برایش فیلمنامه ای نوشتم . در آن فیلمنامه قرار بود روی صحنه بیایم در حالی که کوهی از کاغذ زیر بغلم زده ام . با مجری دست می دهم و کاغذها روی زمین می ریزد . گزارشم در لابلای انبوه کاغذها گم می شود و من هر بار برگی را از میان کاغذها بر می دارم و می¬خوانم . مطالب به هم بی ربطند . بعداً معلوم می شود که به خاطر دبیری جشن سینما از نوشتن باز مانده¬ام و برای امرار معاش ورقه های امتحانی شاگردان دوستم را که دبیر است تصحیح می¬کنم و این ها که می¬خوانم انشای شاگردان اوست . انشاهایی که من در ازای هر برگ صد تومان دارم تصحیح شان می¬کنم . ایدة بدی بود.
به جای آن گزارش اجباری یا نوشتة مطابیه آمیزی که لحظه ای لبخند بر لب بنشاند . تصمیم گرفتم نامه ای برای شما بخوانم . این نامه سرنوشت عجیبی دارد . آن ها که چند پیراهن بیشتر از من پاره کرده اند می¬دانند که ساختمان خانه سینما پیش از آن که خانة سینما شود ایران فیلم بود . ساختمان آجری دو طبقه¬ای در شمال کوچة سمنان ، بعد یک حیاط و آن سوی حیاط ساختمانی دیگر که استودیوها ی صدا و اتاقهای تدوین و بعد از آن فضایی مشجر که تا خیابان سمیه امروز و ثریای سابق می رسید. امروز از باغ که در آن فیلم های زیادی فیلمبرداری شد خبری نیست . و به جای استودیوها امروز ساختمانی ساخته شده که علاوه بر فضاهای اداری ، سالن سینمای کوچکی دارد. سال گذشته که من دبیر جشن سیزدهم بودم تصمیم گرفتم با کمک دوستانم سالن سینمای خانه را بازسازی کنم . صندلی ها را برداشتیم ، در و دیوار های قدیمی را نوسازی کردیم و پردة قدیمی را دورانداختیم ... پشت پردة سینما، دیوار گچی جاهایی نیاز به ترمیم داشت . غروبی بعد از خروج کارگران به سالن رفتم تا خرابی دیوار را وارسی کنم . در گوشة چپ دیوار سوراخی به قاعده یک مچ دست پیدا بود . گچها ریخته بودند و آجری نمایان شده بود . خواستم با دست میزان پوکی گچ را امتحان کنم که متوجة لقی آجر شدم ، تا آجر را با دست تکان دادم از دیوار جدا شد و دو سه آجر دیگر هم فروریخت و بالاخره حفره¬ای در دیوار باز شد . تلفن همراهم را روشن کردم و با نور مختصر آن درون حفره را کاویدم . چیزی شبیه جعبه کفش در حفره بود . جعبه را بیرون کشیدم . نمی توانستم سردرآورم که جعبه آنجا چه می کند . می ترسیدم حفره را بیشتر بازکنم چون قاعدتاٌ دیوار به ساختمان پشتی راه می¬برد که متعلق به دیگران بود . توی جعبه چیزهای عجیب و غریبی نبود. یک بطری نوشابه کوچک ، از آن شیشه¬های کوتاهی که هم سن و سالهای من به یاد
می¬¬آورند 5 ریال بیشتر قیمت نداشت . چند کاغذ مچاله شده که معلوم بود آغشته به سیمان است . یک شاقول و دیگر هیچ . می¬خواستم جعبه و آشغال هایش را دور بریزم . در نور سالن روی یکی از کاغذها سربرگ یک شرکت قدیمی فیلم سازی به چشمم خورد . موضوع برایم جالب شد  . کاغذ ، خشک و زرد  و مچاله بود و می ترسیدم اگر بازش کنم پاره شود . نامه را به خانه بردم و روی بخار کتری گرفتم تا کمی نرم شود . کاغذ را آرام آرام باز کردم . گرد و خاکش را تکاندم و متن را دیدم . نامه ای تکان دهنده بود، خطاب به وزیر فرهنگ و هنر . نامه تاریخ سال 1356 را دارد . اما نویسندة نامه معلوم نیست . از این برگ پیدا ست که نامه طولانی تر از یک صفحه است ، آن چه در این صفحه نوشته شده چنین است :
جناب آقای وزیر ! ما تقاضای هیچ نوع کمکی از نظر اقتصادی از دولت نداریم و دست تکدی هم دراز نکرده ایم ما فقط می¬خواهیم سازمانهای اجرایی حقمان را نگیرند . می¬خواهیم دولت آئین نامه های کهنه را که 20 سال پیش تدوین شده و با شرایط زمانی امروز تطبیق نمی¬کند از سر راه سینما بردارد. در امر ممیزی تجدید نظر شود و به سینمای ایران آزادی بیان بیشتری داده شود . نتیجة این ممیزی ها فقط این است که اجباراٌ فیلم سازان ایرانی فقط از قصة روسپیان و کلاه مخملی ها فیلم می سازند ... آقای وزیر آمار اقتصادی سینما نشان می دهد که این اقتصاد تا چه حد ناسالم است و همین عدم سلامت است که آن را فساد پذیرهم می¬کند . فیلم فارسی فقط 7 ریال عاید تهیه کننده می کند طبق آمار باید بالغ بر یک میلیون نفر یک فیلم را تماشا کنند  تا سرمایة فیلم بازگشت داده شود آنهم در مدتی طولانی ...
آقای وزیر ! برای اقتصاد سینما باید فکری کرد . وقتی مملکت خودمان این طور فقیر و ویران است چگونه دم از تمدن بزرگ  می زنیم . جامعه به قعر انحطاط سقوط می کند ، و به تباهی کامل روحی نزدیک می شود . چنان یکسره چهرة انسانی خود را     باخته ایم که برای تأمین معیشت تمام اصول اخلاقی و روح روان خویش را می فروشیم . اقای وزیر فرهنگ و هنر ! بعضی از همکاران من می گویند : از دست ما که کاری ساخته نیست آنها می گویند نه می شود مثل دنیای غرب اعتصاب کرد ، نه می شود دولتمردان را وادار کرد که به حرف ما گوش کنند. زور آنها زیاد است . اما من و بیشتر همکارانم می گوییم که از دست همة ما کاری ساخته است :‌ روش ما چنین است هرگز آگاهانه از دروغ پشتیبانی نکنیم . هرگاه دریافتیم که مرز تزویر از کجا می¬گذرد از آن خط آلوده پا پس بکشیم . آن گاه خواهیم دید که چگونه به سرعت و به طرزی چاره ناپذیر تکه پاره های دورغ فرو می ریزد و آن چه می بایست عریان باشد خود را یکسره بی پوشش نشان خواهد داد.
متأسفانه نامه ای که تنها یک صفحة آن در دستم بود اینجا ناتمام می ماند ... روز بعد سراغ جعبه رفتم . کاغذهای دیگر را بیرون کشیدم . اما آ‌ن کاغذها ادامة نامه نبودند  روی یکی که معلوم بود مال پیمانکار بنایی است قیمت پاکتهای سیمان ، و سیم آرماتوربندی و میخ نوشته شده بود . آن یک برگ نامه را تا امروز نگهداشته ام و امروز می خواهم آن را به موزة سینما هدیه کنم.
....
سپس گروه موسیقی "رستاک" به رهبری مهدی سپهری قطعاتی از موسیقی محلی اقوام مختلف ایرانی را اجرا کرد.

اصغر فرهادی در جشن  سینمای ایران:
امیدوارم بزودی اوضاع مملکت تغییر شود
در ادامه مراسم  پروین صفری و جمشید گرگین برای  اهدای جایزه بهترین طراحی لباس روی صحنه امدند. گرگین از روز ملی سینما به عنوان روز مهمی برای جامعه سینمای ایران یاد کرد و آن را تبریک گفت و از حاضران خواست  فرهاد توحیدی و بیژن میرباقری و دیگر دست‌اندرکاران جشن را تشویق کنند.
تندیس بهترین طراحی لباس به عبدالحمید قدیریان برای فیلم " ملک سلیمان" داده شد و او از هیات داوران تشکر کرد و گفت:" این تشویق برای من کمی تفاوت دارد چون احساس دانشجویی را  دارم که در شروع کارم هستم و امیدوارم که پیشرفت کنم و به جایی که سینمای ایران لیاقت بیشتری دارد برسم."
عوارض جانبی سینما خیلی زیاد است
امیر اثباتی و علیرضا خمسه  برای اهدای جایزه بهترین طراحی هنری آمدند و خمسه قطعه شعری طنزی درباره سینما  خواند  و گفت:" سینما مانند گاو مشهدی حسن می‌ماند که از او پرسیدند گاوت چقدر شیر می‌دهد. مشهدی گفت شیر که نمی‌دهد اما ماشاءالله به تولیداتش. عوارض جانبی سینما خیلی زیاد است." عبدالحمید قدیریان برای "ملک سلیمان" جایزه بهترین طراحی هنری را دریافت کرد  و از فاجعه اهانت به قران ابراز تاسف کرد و از اهالی فرهنگ و هنر خواست جواب بی‌حرمتی به قرآن را با نگاه فرهنگی خود بدهند.
جایگاه بهتری برای آهنگسازان در نظر بگیرند
محمد سریر و صدیق  تعریف روی صحنه آمدند. سریر  به نمایندگی از اعضای انجمن آهنگسازان خانه سینما از اهالی سینما خواست با توجه بیشتری به بخش مادی کار آهنگسازان نگاه کنند و جایگاه بهتری برای آن در نظر بگیرند تا هنرمندان با استعداد موسیقی بتوانند کارهای بهتری ارائه دهند. او از موسیقی به عنوان خون در بدنه سینما نام برد.
محمدرضا علیقلی تندیس بهترین موسیقی را برای فیلم "عصر روز دهم" دریافت کرد.
به این تندیس خیلی افتخار می‌کنم
سروش صحت و محمدرضا مویینی تندیس بهترین تدوین را به هایده صفی‌یاری برای " درباره الی" اهدا کردند.مویینی با انتقاد از بی‌توجهی به امنیت شغلی سینماگران گفت:" کوشش علیه ایجاد امنیت شغلی سینماگران سوگند چه کسانی است؟"
صفی‌یاری پس از دریافت تندیس گقت:" به این تندیس خیلی افتخار می‌کنم. و افتخار می‌کنم که در میان گروهی که "درباره الی" ار ساخت قرار گرفتم. از کسانی که تلاش فوق‌العاده آنها باعث شد کار من دیده شود احترام می‌گذارم و از زنانی که باعث ورود زنان به سینما در رشته تدوین شدند از جمله طلعت میرفندرسکی، ژیلا ایپکچی، شرین وحیدی و معصومه شاه‌نظری تشکر می‌کنم  و به همه افرادی که تازه به این عرصه وارد شده‌اند خوش‌آمد می‌گویم."
چراغ جشن دربرابر محاصره‌ اقتصادی خانه سینما روشن نگه داشته شد
 از رضا میرکریمی و محمدرضا سکوت برای اهدای جایزه بهترین فیلمبرداری دعوت شد. میرکریمی از توحیدی، عسگرپور هیات مدیره و کارکنان خانه سینما و همه کسانی که تلاش کردند چراغ جشن را دربرابر محاصره‌ اقتصادی خانه سینما روشن نگه دارند تشکر کرد و گفت:" خیلی خوشحالم که جایزه کسی را که ۲۴ سال پیش با هم فیلمسازی را شروع کرددیم می‌دهم. این همه سال  چیزهای زیادی از او یاد گرفتم اما او رفیق خوبی نیست و انقدر که به حرفه‌اش فکر می‌کند برای رفاقت وقتی نمی‌گذارد.
سکوت هم گفت:"از فرهاد توحیدی که با راست قامتی و بر خلاف همه سختی‌ها توانسته جشن را به این خوبی برگزار کند، تشکر می‌کنم.
تندیس بهترین فیلمبرداری به حمید خضوعی ابیانه برای فیلم "ملک سلیمان" تعلق گفت.
صنوف سینما در برابر دشمن با هم متحد می‌شوند
اتیلا پسیانی، غلامرضا موسوی و امیرشهاب رضویان روی صحنه آمدند. موسوی با اشاره به صحبت‌های گلمکانی گفت:" ما دو هزار سالن سینما لازم داریم تا به این مقدار نرسیم مشکل سینما همین است و از خانه سینما و هیچ کسی دیگری هم نمی‌تواند معجزه کند. او از هیات داوران که سه ماه متوالی برای داوری وقت گذاشته ‌اند و شواری برگزاری و دبیر جشن تشکر کرد.
 رضویان با بیان اینکه خانه سینما هم شبیه قومیت‌های مختلف ایران است، گفت:" اقوام ایرانی وقتی دشمنی حمله می‌کنند با هم متحد می‌شوند. انواع و اقسام صنوف خانه سینما هم شبیه قومیت‌ها مختلف هستند  و اگر دشمن بزرگی بخواهد سینما را خفه کند این سینما بواسطه صنوف خود می‌تواند بماند."
صابر ابر جایزه بهترین نقش مکمل مرد را برای " درباره الی" دریافت کرد و از اصغر فرهادی که فرصت بازی در این فیلم را داده و تک‌تک کسانی که در این فیلم همراه او بودند، تشکر کرد.
خانه سینمای ایران ارزان و ساده به دست نیامده که آن را ارزان از دست بدهیم
فرشته طائرپور و نگار جواهریان تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به مریلا زارعی برای درباره الی اعطا کردند. زارعی که به دلیل حضور در تئاتر نتوانسته بود در این مراسم حضور پیدا کند از خواهرش ملیکا خواست تندیس او راگرفته و متنی را به جای او بخواند. او در این متن از مردم به دلیل پشتیبانی از سینما، هیات داوران و هم کارانش در این فیلم تشکر کرد و به عنوان سفیریار موسسه مهر‌آفرین از مردم خواست به دستگیری از نیازمندان بپردازند.
طائرپوربا اشاره به اهمیت خانه سینما گفت:" سینمای ملی ایران و خانه سینمای ایران ارزان و ساده به دست نیامده که آن را ارزان از دست بدهیم. همت عزیزانی بسیار، عزت فیلمسازان بسیار و غیرت عزیزان را ما غنیمت می‌شماریم حتی اگر کم مهری و ناسپاسی ببینیم. ما وحدتی داریم که از دل برخاسته و بی نیاز از فرمایش‌هایی هستیم که اگر از دل سینما برنخیزد، بر جان نمی‌نشیدند. به نیت ۱۴ معصوم چهاردهمین جشن سینمای ایران را غنیمت می‌شماریم و برای ارتقا و بقای خانه سینما می گوییم. فالله خیرحافظا و هو ارحم و راحمین. ما همشیه در خدمت همه سینماگران، خانه سینما و همه کسانی که برای برقراری این مراسم زحمت می‌کشند، هستیم و همت بلند و نه قد بلندشان را ارج می‌نهیم."
جمال ساداتیان و اصغر فرهادی تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد را به شهاب حسینی برای "پرسه در مه" اعطا کردند.
با احترام به داوران به خودم و شما احترام گذاشته‌ام
تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن را همایون اسعدیان و باران کوثری به نگار جواهریان برای "طلا و مس" دادند. اسعدیان با تاکید بر لزوم احترام به داوری اعضای خانه سینما گفت:" داوران خانه سینما انتخاب هیچ مقام دولتی نیستند و منتخب صنوف هستند پس به آنها احترام می‌گذارم و با این کار به خودم  وشما احترام میگذارم چون من هم عضوی از خانه سینما هستم. ممکن است قضاوت این دوستان در بعضی موارد مورد پسند ما نباشد اما من به انها احترام می‌گذارم و به خودم احترام می‌گذارم. دوستی روز ملی سینما را بی‌معنی‌ترین روز سال نامیده  و باید گفت همه از دست غیر می‌نالند‌، سعدی از دست دوستان. من به این روز و به دبیر جشن احترام می‌گذارم پس به خودم احترام می‌گذارم .
باران کوثری از جواهرایان به عنوان بهترین پارتنر و بهترین دوست خود نام برد.جواهریان جایزه خود را به پدر و مادر خود تقدیم کرد و گفت:" واقعا به این جایزه افتخار می‌کنم."
حسین ترابی و رسول صدرعاملی تندیس بهرتین فیلمنامه را به جلیل سامان برای فیلم "زندگی" دادند. ترابی گفت:" آقای توحیدی سفارش کردند جلو زبانم را بگیرم و حرفی از فروش قبر هنرمندان و واریز پول آن به خانه سینما، یا اشتباه یک خبرگزاری در عوضی گرفتن مصدق با رضا شاه یا حضور شجریان در کلیپ آقای سریر و اشتباه گرفتن آن کلیپ با کلیپ مربوط به تقدیر ا زمن چیزی نگویم.  اما می خواهم بگویم هر کسی به چیزی می‌نازد گروهی به دنیا گروهی به عقبا و گروهی به درجات ومقام .ما فیلمنامه‌نویسیم و به قلم و دوات می‌نازیم.
جشن چهاردهم نقطه عطفی در همیشه ماندگاری سینمای ایران خواهند بود
صدرعاملی با خسته نباشید  به هیات مدیره، مدیر عامل و فرهاد توحیدی، گفت:" جشن چهاردهم نقطه عطفی در جهت بقا و همیشه ماندگاری سینمای ایران خواهد بود. این جشن معنای بودن با هم و در کنار هم بودن و موفقیت‌های دیگر است و امیدوارم ما را بی نیاز ازهر حمایت کلان و پرطمطراق کند و یاد بگیریم که خانه سینما به هیچ چیز جز همدلی ما نیاز ندارد.
جلیل سامان هم جایزه خود را به همسرش اهدا کرد.
 در ادامه رخشان بنی‌اعتماد، سیروس الوند و عزیزالله حمید نژاد برای اعطای جایزه بهترین کارگردانی روی صحنه امدند.
ما خانه سینما هستیم و خواهیم بود
بنی‌اعتماد گفت:" من عضو خانه خود خانه سینما هستم. ما عضو خانه سینما هستیم. از هیات مدیره تشکر می‌کنم که در این روزهای طولانی ابری باران با طراوتی را با این گردهمایی پددید آوردند و بیشتر از آن برای  آن همه تلاش‌ها و مقاومت‌ها و به کرسی‌نشاندن منطقشان برای عدم امنیت شغلی ما اهالی سینما تشکر می‌کنم . امیدوارم تاریخ شاهد و ناظر تلاش‌هایی که این هیات مدیره خانه سینما برای اعضای خودشان در مقابل هرچه مقابلشان سد مانع بود، باشد. مهم این است که ما خانه سینما هستیم و خواهیم بود.
سیروس الوند هم گفت:" شادروان علی حاتمی به من می‌گ‌فت هر وقت فیلمی دیدی که دلت خواست بعد از آن فیلم بسازی، آن فیلم فیلم خوبی بوده. وقتی فیلم این کارگردان را دیدم همین حس به من دست داد و از دلم گذشت کاش در دادن جایزه به این کارگردان سهیم باشم.
جای گلشیفته خالیست
اصغر فرهادی برای کارگردانی "درباره الی" تندیس بهترین کارگردانی جشن چهاردهم خانه سینما را دریافت کرد و گفت:" از گروه خودم تشکر می‌کنم. جای گلشیفته خالیست. امیدوارم وضع مملکت تغییر کند و طوری شود که گلشیفته بتواند برگردد، بهرام بیضایی برگردد، وضع بزودی تغییر کند و امیر نادری ، محسن مخملباف برگردند و جعفر پناهی بتواند فیلم بسازد. و امیدوارم  سال‌های آینده مجبور نباشیم تک‌تک بیایم اینجا و اعلام کنیم ما عضوی از خانه سینما هستیم. امیدوارم وضع اینگونه نماند و به زودی بهتر شود.
در ادامه مراسم مستند کوتاهی درباره امنیت شغلی پخش شد و در آن سینماگران بسیاری از جمله محمد مهدی عسگرپور، فرهاد توحیدی، رخشان بنی‌اعتماد، همایون اسعدیان، امین تارخ، سیروس الوند و تعداد زیادی از نمایندگان صنوف مختلف درباره نبود امنیت شغلی در سینما و مواد قانونی تصویب شده در جهت اجرای آن که تاکنون توسط دولت به اجرا در نیامده ‌ صحبت کردند.
توحیدی زحمات بسیاری برای این جشن کشید
برای اعطای تندیس بهترین فیلم عسگرپور از فرهاد توحیدی دعوت کرد تا روی صحنه بیاید که حضور توحیدی با تشویق بسیار حاضران در سالن همراه Ø �ود. عسگرپور از توحیدی تشکر کرد و گفت:"‌ توحیدی زحمات بسیاری برای این جشن کشید که بخشی از آن به فضایی برمی‌گردد که در این چند ساله تجربه کردیم. با گردهمایی امنیت شغلی که برگزار نشد، می‌توان گفت که چه مفهومی از آن دنبال می‌شد. ما نه دنباله‌رو VOA بودیم و نه bbc و نه سازمان سیا و نه به ریخت و قیافه ما می‌خورد که برانداز باشیم. آقای توحیدی در این ماه‌های‌اخیر زحمت زیادی کشیدند. به خصوص که من به دلیل ساخت سریال کمتر می توانستم حضور پیدا کنم. مدیران دولتی که ما را در محاصره اقتصادی قرار دادند در حق ما لطف کردند، چون ما توانستیم یاد بگیریم که چگونه بدون حمایت زندگی کنیم و حسن دیگر آن این بود که اتحاد در بین صنوف را در این دوره به خوبی مشاهده کردیم که در تاریخ خانه سینما کمتر به آن مواجه شده بودیم. تقریبا همه صنوف فعال پشتیبانی خوبی از هیات مدیره کردند که اگر این حمایت نبود، اتفاقات بدی می‌افتاد.
در پایان مراسم تندیس بهترین فیلم به اصغر فرهادی و محمود رضوی برای "درباره الی" تعلق گرقت.
در پایان گروه آوازی تهران قطعاتی را بدون ابزار موسیقی اجرا کرد و برندگان تندیس عکسی دست‌جمعی گرفتند.
احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، مهدی مسعود شاهی دبیر جشنواره فیلم  فجر،دکتر مهدی حجت، گلی امامی، بهرام عظیمی،مسعود ده‌نمکی، محمدرضا شریفی‌نیا و... از حاضران در این جشن بودند.
کارگردانی این آیین به عهده بیژن میرباقری و طراحی صحنه را مجید لیلاجی برعهده داشت است.

 

نخستین جشن فیلم کوتاه  


عباس کیارستمی: دوستداران تقوایی منتظرند فیلم تازه‌ای از او ببینند

 نخستین جشن از مجموعه جشن های چهاردهمین جشن سینمای ایران در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی و تجربی پنجشنبه شب با حضور فعالان عرصه فیلم کوتاه و بزرگان سینمای ایران در تالار ایوان شمس برگزار شد.
این مراسم با پخش کلیپ سوره والعصر و سرود ملی آغاز و با نمایش کلیپی مربوط به اعضای خانه سینما و کلیپ افتتاحیه چهارمین جشن مستقل فیلم کوتاه آغاز شد. سپس فرهاد توحیدی دبیر جشن سینمای ایران گزارشی از روند چگونگی داوری فیلم‌های کوتاه ایراد کرد و گفت:" ۶۴۸ فیلم را ۱۳ نفر هیات انتخاب، ۷۵ نفر هیات داوران آکادمی در ۴۰ روز، روزی ۶ ساعت دیدند. این آمارها به نظر می‌اید برای پرکردن بیلان کاری ادارات دولتی باشد اما شخصا دوست دارم به زندگی آن۶۴۸ فیلمساز و آن ۷۵ داوری  فکر کنم که چطور کار کردند تا فیلمساز شدند، چه خواندند، چه دیدند و چه ماجراهایی را از سر گذرانده‌اند. به ۴۰ روزی فکر کنم که ۷۵ نفر زیر یک سقف جدل، بحث و زندگی کردند. زندگی عین سینما است  و سینما عین زندگی. پایه‌گذارسینما زندگی است که با همه بلندی خیلی کوتاه است مثل آه اما بسیار تاثیر گذار است مثل یک فیلم کوتاه خوب با پایان تاثیر گذار. توحیدی در انتهای صحبتهایش عید سعید فطرو فرارسیدن ۲۱ شهریور روز ملی سینما  را تبریک گفت.
در ادامه مجری مراسم از شهرام مکری و امیرعلی اعلایی به عنوان نمایندگان انجمن فیلم کوتاه دعوت کرد تا روی صحنه بیایند. مکری از همه افرادی که در طی چند ماه انتخاب و داوری فیلم‌های کوتاه زحمت کشیدند خسته نباشید، گفت و به همراه اعلایی ۶۰ شاخه گل رز را برای اعضای هیات انتخاب و داوری روی صحنه گذاشتند. مکری از مجید برزگر یکی دیگر از اعضای انجمن فیلم کوتاه که برای اکران فیلمش در جشنواره مونترال به سر می‌برد یاد کرد.
 در ادامه مراسم با پخش کلیپی  با عنوان "یک دقیقه سکوت" از بهنام صفری، مهدی اباسلط و امید الله داد که از درگذشتگان انجمن فیلم کوتاه در سال گذشته بودند، یاد شد.
سپس با پخش وله مربوط به نامزدان رشته‌های مختلف مراسم تجلیل از برگزیدگان فیلم‌های کوتاه و داستانی و تجربی آغاز شد.
شادمهر راستین برای اهدای جایزه بهترین فیلمنامه روی صحنه آمد و آرزو کرد خانه سینما روزی مستقل شود. او دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه را به کریم لک زاده برای فیلم کوتاه "غم‌ها و غریزه‌ها" اهدا کرد.لک زاده از تمامی عواملی که به گفته او بدن هیچ چشمداشتی برای به ثمر نشستن این فیلم تلاش کرده بودند، تشکر کرد.
در بخش بعدی وله نامزدهای بهترین صدا پخش شد که مجری مراسم گفت:" بادیدن بهترین صدا یاد آقای شجریان افتادم که این جمله او مورد استقبال حاضران در سالم قرار گرفت.
محمدرضا دلپاک برای اهدای دیپلم افتخار بهترین صدا روی صحنه آمد و این جایزه را به مهرشاد ملکوتی برای فیلم کوتاه" رادیولوژی یک پرتره" اهدا کرد. ملکوتی هم پس از دریافت جایزه‌اش از اساتیدی که از  آنها آموخته تشکر کرد.
سعید پوراسماعیل برای اهدای دیپلم افتخار بهترین تصویربرداری روی صحنه آمد و از محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما به خاطر مواضعش و حمایت‌هایش  از اعضای خانه سینما  تشکر کرد و دیپلم افتخار بهترین تصویربرداری را به محمد رسولی برای فیلم کوتاه "حلزون" داد. رسولی از هیات داوران و علی محمد قاسمی برای چیزهایی که طی ساله‌ها به او آموخته تشکر کرد.
در ادامه مراسم پیام تبریک انجمن فیلم کوتاه به عباس کیارستمی برای ساخت فیلم " کپی برابر اصل" و موفقیت‌های این فیلم قرائت شد. در این پیام هیات مدیره انجمن از اینکه سینمای کیارستمی همچون گذشته سینمایی پویا زنده و تجربی است، تقدیر کرد و او را مایه افتخار سینمای ایران نامید.
سپس نشان انجمن فیلم کوتاه ایران توسط عباس گنجوی و عباس کیارستمی به ناصر تقوایی اهدا شد.
کیارستمی در هنگام اهدای این نشان گفت: "افتخاری برای من است که از دوست و همکار خیلی خوبم ناصر تقوایی عزیز تقدیر کنم. نمی‌دانستم که برای مراسم جشن انجمن فیلم کوتاه می‌آیم اما حالا که فهمیدم احساس نزدیکی بیشتری به شما می‌کنم چون هنوز خود را فیلمساز فیلم کوتاه می‌دانم  و یک ساعت قبل مشغول ادیت فیلم کوتاهی بودم و اگر می‌دانستم چنین مراسمی است، این فیلم کوتاه را می‌آوردم و برای شما نمایش می‌دادم."
عباس گنجوی هم گفت:"برای اینکه سوتفاهمی بوجود نیاید هیچوقت درباره تقوایی حرف نمی‌زنم اما می دانم ناصر تقوایی همیشه ناصر تقوایی است."
تقوایی در ابتدای صحبتش به کیارستمی برای دریافت جایزه برای جدیدترین فیلمش تبریک گفت و از اینکه پس از سال‌ها و بعد از سهراب شهید ثالث اروپاییان برای فیلم کیارستمی حاضر به سرمایه‌گذاری شده‌اند ابراز خوشحالی کرد و آن را شانس و افتخاری برای سینمای ایران و جوانان سینما دانست. او با اشاره به فیلم‌های کوتاهی که در این دوره از جشن خانه سینما دیده و آنها را داوری کرده گفت:" فیلم‌های امسال حیرت‌آور بود من ۲۰ فیلم فوق‌العاده و ۱۰ فیلم اصیل و درجه یک دیدم.در طول عمرم با چنین آماری در زمینه فیلم کوتاه روبرو نبودم. در طول سال‌های گذشته به دلیل سهولت استفاده از دوربین‌های دیجیتال نوعی کج‌سلیقگی در ساخت فیلم‌های کوتاه دیده می‌شد اما خوشبختانه این مسئله را امسال در فیلم‌های کوتاه ندیدم و کیفیت تصویربرداری و صدابرداری در این فیلم‌ها غیرمنتظره بود. او سطح کیفی بسیاری از فیلم‌های کوتاه امسال را بالاتر از فیلم‌های بلند سینمایی دانست و از فیلمسازان خواست به ادبیات نزدیکتر شده و به انس با آن اهمیت بیشتری دهند و به فیلم ‌کوتاه به عنوان یک قصیده و شعر نگاه کنند.
او از عباس کیارستمی برای سختکوشی و جدیتی که در ساخت فیلم کوتاه دارد تقدیر کرد و از اینکه فیلم‌های او در ایران به تمایش درنمی‌اید ابراز تاسف و گفت: "متاسفم که فیلم‌های کیارستمی و فیلمسازانی مانند او در جامعه ما  به نمایش درنمی‌اید یا باید برای دیدن آنها به اروپا برویم یا در رسانه‌‌های آنها این فیلم‌ها را ببنیم و یا باید کپی انها را از آنجا تهیه کنیم."
او از محمد‌مهدی عسگرپور خواست فرصتی برای اکران و نمایش فیلم‌های کوتاه فراهم کند و ابراز امیدورای کرد به پرویز کیمیاوی که در حال حاضر در ایران به سر می‌برد فرصت حضور بیشتر در عرصه سینما و ساخت فیلم و تجلیل از او فراهم  شود.
کیارستمی در ادامه صحبت‌های تقوایی از او خواست به فکر ساخت فیلم بلند باشد و گفت:" تقوایی در طی این سال‌ها از جمله افرادی بوده که در سینمای ایران و به خصوص سینمای مستند تاثیرگذار بود و با سخاوت تمام دانش و تجربه‌های مستقل خود را در اختیار دانشجویانش قرار داده است. همه ما مشکلات فیلمسازی در ایران را می‌دانیم و هیچکس نیاز به یادآوری آنها ندارد .اما همه دوستداران تقوایی منتظرند فیلم تازه‌ای از او ببینند و من آرزو می‌کنم سال آینده شاهد فیلمی از اقای تقوایی باشیم."
در ادمه مراسم بابک میرزاخانی قطعات موسیقی زنده را برای حاضران در سالن اجرا کرد او از اینکه برای اولین بار فرصت پیدا کرده به طور رسمی و روی صحنه موسیقی اجرا کند ابراز خوشحالی کرد.
در ادامه مراسم با حضور عاطفه خادم‌الرضا، کاوه قهرمان،‌نیما عباس‌پور و مریم فخیمی از هیات موسس انجمن فیلم کوتاه یعنی امیر شهاب رضویان، بیژن میرباقری، سعید تارازی، مهوش شیخ‌الاسلامی، مصطفی آل‌احمد، مهدی جعفری، مونا زندی، مهدی کرم‌پور مجید برزگر، مهرداد اسکویی تقدیر شد.
رضویان که پس از اهدا هر جایزه توصیه‌ای مکتوب و طنزآلود خطاب  به فیلمسازان فیلم کوتاه داشت، گفت:" خوشحالم که قلب تپنده سینمای ایران در فیلم کوتاه و مستند می‌تپد. سینمای ایران طنز‌های سخیف و فیلم‌های دختر و پسری نیست که در حال حاضر به نمایش درمی‌آید. سینمای ایران از  دل تجربه‌های تقوایی، بیضایی، گلستان، کیارستمی، مرحوم سهراب شهید ثالث برآمده و ان سینما باید ادامه داشته باشد. به رغم اینکه بعضی می‌خواهند صنوف و خانه سینما را تعطیل کنند اما سینما پویا است و خوشحالم که انجمن فیلم کوتاه ادامه کار می‌دهد و سینما را زنده نگه می‌دارد."
تارازی هم گفت:" همانطور که آقای تقوایی گفتند ما تنهاییم و راه‌های خروج از این تنهایی تقویت صنف است یعنی همان کاری که فکر می‌کنیم آقای عسگرپور ان را خوب فهمیده اند."
آل‌احمد از وضعیت فعلی سینمای ایران ابراز نگرانی کرد و گفت:"عده‌ای بی‌رحم و سودجو سر سینمای ایران را تقریبا بریده‌اند و سینما تنها با یاری ستاره‌هایی مانند عباس کیارستمی سوسو می‌زند. متاسفم بگویم سینمای ایران مرده و اگر مسوولان و مردم  نخواهند به فرهنگشان اهمیت دهند، دیر یا زود تنبیه خواهند شد."
مونا زندی با اشاره به خاطراتش از صف‌هایی که برای تماشای فیلمی‌مانند "مشق شب" جلو سینماها بسته می‌شد، گفت:" ما نباید امیدمان را از دست بدهیم  و باید کار خود را انجام دهیم. سینما به نظر من زنده است و کسی نمی‌تواند سینما را بکشد."
مهرداد اسکویی هم با یادآوری اولین روزهای تشکیل انجمن فیلم کوتاه گفت:" ما در اتاق کوچک امیرشهاب رضویان دور هم جمع می‌شدیم برای اینکه کسانی بیایند و کار کنند و افراد دیگری به آنها افتخار کنند. خوشحالم که آقای تقوایی گفتند ۱۰ فیلم بی‌نظیر دیده‌اند و خوشحالم که ما در کنار هم هستیم و با خلاقیت به کار ادامه می‌دهیم." مهوش شیخ‌الاسلامی و مهدی کرم‌پور از غایبان این جمع بودند.
در ادامه با پخش کلیپی ساخته ایدا پناهنده کتاب‌هایی که به مناسب این دوره از جشن فیلم کوتاه به چاپ رسیده است، معرفی شد.
 در دنباله این آیین مهرداد اسکویی که برای اهدای جایزه بهترین تدوین روی صحنه آمده بود از برگزاری ورک‌شاپ تدوین توسط بابک کریمی که یکی از تدوینگران بین‌المللی سینمای ایران است، خبر داد.
میثم صمدی بهرامی( این اسم در بروشور به نام میثم محمدی است شاید اشتباه شنیدم) برای "رادیولوژی یک پرتره" جایزه بهترین تدوین را دریافت کرد و از امیر توده روستا کارگردان این فیلم تشکر کرد.
سیف اله صمدیان در هنگام اهدای جایزه بهترین کارگردانی تجربی از فیلمسازان خواست دغدغه‌ای برای اینگونه جایزه‌ها و تشویق‌ها نداشته باشند و گفت:" آقای کیارستمی به من می‌گفت مهمترین جایزه این است که در هنگام تولید اثر جایزه را از خودتان بگیرید و محتاج این تشویق‌ها و این جایزه‌ها نباشید."
جایزه بهترین کارگردانی به کاظم مولایی برای فیلم "منها" تعلق گرقت و او از عوامل فیلم تشکر کرد.
امیر شهاب رضویان که برای اهدای جایزه بهترین کارگردانی روی صحنه آمد از امید روحانی دعوت کرد که این جایزه را به آزاد محمدی برای فیلم "حلزون" اهدا کند.
آزاد محمدی از اینکه جای چند فیلم خوب در جشن امسال خالی بود ابراز تاسف کرد و ازمرحوم  بهنام صفری همشهری‌اش و ارسلان امیری‌دوست یاد و تشکر کرد.
امید روحانی منتقد و نویسنده هم گفت:" خود را موظف می‌دانم که یک فریم فیلم از تهران رد نشود و من آنها را نبینم. همه ۵۰ فیلم مستند و ۷۰ فیلم کوتاه را دیده‌ام که به نظر من درخشان بوده‌اند و خوشحالم که با این سینما زندگی می‌کنم و از آن لذت می‌برم."
محمد مهدی عسگرپور مدیر عامل خانه سینما جایزه بهترین فیلم را به آزاد محمدی برای "حلزون" اهدا کرد و این کارگردان از رایا نصیری و پوریا رحیمی که در بازیگری این فیلم شرایط سختی را تحمل کردند و نتیجه کارشان درخشان بوده، تشکر کرد.
در پایان مراسم کلیپ " ای ایران" ساخته سامان مقدم پخش شد و فیلم "حلزون" هم به نمایش درآمد.
مجید جوزانی مدیر عامل خانه هنرمندان سه میلیون ریال بن خرید کالابه فیلم‌های برگزیده این جشن اهدا کرد و هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه از مدیرعامل خانه سینما خواست فرصت نمایش عمومی فیلم‌های انتخاب شده در این دوره از جشن را فراهم کند.
کنسول و دبیر اول سفارت آلمان و کاردار فرهنگی این سفارت از جمله حاضران در این جشن بودند.

 

آیین نکوداشت جشن سینمای ایران

محمد سریر در آیین نکوداشت جشن سینمای ایران : عده‌ای از جان خود برای سینمای ایران مایه می‌گذارند
آیین نکوداشت چهاردهمین جشن سینمای ایران یکشنبه شب در تالار ایوان شمس با حضور هنرمندان سینما و علاقمندان این عرصه برگزار شد.

در ابتدای مراسم پس از پخش قرآن، سرود جمهوری اسلامی و تیزر خانه سینما فرهاد توحیدی دبیر جشن صحبت خود را با شعری از شفیع‌ کدکنی درباره ایران و شادی آغاز کرد و با اشاره به آیین برگزاری جشن سینما گفت: "در این زمانه‌ای که شادی و شادمانگی صورت نبندد، فراهم ساختن اسباب شادی به اعتقاد من به فریضه ملی تبدیل شده است. در فضیلت شادی همین بس که نیروی ساختن از آن پدیدار می شود. هرچند به قول شفیع کدکنی "جستیم و هیچ یافت نشد زیر آسمان، سیمرغ و کیمیا و خردمند شادمانی" اما به نظر من این ملت در نهادش شادی را بیش از اندوه پاس می‌دارد به خصوص که جستجوی شادمانی جستجویی خردمندانه است. شادی عمیق وقتی پدید می‌آید که جان‌های عاشق بی‌هیچ چشم‌داشتی در خلوت خود به کار ساختن جهان مشغول باشند و ما امشب از این عاشقان تجلیل می‌کنیم."
توحیدی از اینکه در جشن نکوداشت فعالانی از بخش‌های دیگر اجتماعی و اقتصادی حضور دارند ابراز خوشحالی کرد و گفت:" با بنیان گذاشتن جایزه سیف‌الله داد که جایش میان ما خیلی خالی است و جایش همیشه سبز و یادش زنده خواهد بود، پیوندی بین سینما و بخش‌های دیگر به خصوص صنعت و اقتصاد رخ می‌دهد. این حلقه‌های مفقوده وقتی اتصال پیدا کنند، می‌توانند سینما را به سمت تعالی پیش برند. امشب با تقدیم این جایزه این پیوند بین بخشی را جشن می‌گیریم. خوشحالم که در این شب نمایندگانی از  بخش اقتصاد میان ما حضور دارند. امیدوارم این پیوند هر روز عمیقتر شود و ما با چراغ دنبال سرمایه‌گذار نگردیم."
در ادامه وله بخش مواد تبلیغی  برای معرفی داروان این بخش پخش شد و نوبت به اهدای جوایز این بخش رسید. ابراهیم حقیقی برای دادن جایزه بهترین پوستر روی صحنه آمد و دیپلم افتخار بهترین پوستر فیلم را به مهدی روشنایی برای پوستر " صداها" اهدا کرد.
بهرام دهقانی هم دیپلم افتخار بهترین تیزر را به میثم مولایی برای تیزرهای فیلم "دعوت" و دیپلم افتخار بهترین آنونس را به رضا شیروانی برای ساخت آنونس فیلم "پرسه در مه" داد.
در ادامه مراسم، کلیپ مربوط به نکوداشت محمدرضا فیروز‌فر سازنده تجهیزات فنی سینما پخش شد و  علیرضا زرین دست برای تقدیر از او روی صحنه آمد. زرین دست از فیروزفر به عنوان یک هنرمند صنعتی نام برد و گفت: "می‌گویند در دریای متلاطم می‌توان ناخدای قهرمان را پیدا کرد. بدون شک مهندس محمدرضا فیروزفر با این همه مشکلات و فقر ابزارهای حرکتی که در سینمای ایران وجود دارد، همان قهرمان کشتی‌است که کشتی را در دریای متلاطم به ساحل می‌رساند.  روح درونی هر تصویر افرادی هستند که تماشگر نام آنها را می‌داند . حرکت سیال خوب دوربین بوسیله تراولینگ و کرین توسط اشخاصی ساخته می‌شود که دارای هنرمندی صنعتی هستند و می‌توانند صنعت را تبدیل به چشمی  کنند که در اختیار مدیر‌فیلمبرداری وکارگردان قرار می‌گیرد."
امیر بدیع مدیر استودیو بدیع و کامران ملکی دبیر هیات مدیره خانه سینما ،هم برای اهدای تندیس سیف‌الله داد به زرین‌دست پیوستند. فیروزفر پس از دریافت تندیس از تمامی اهالی سینما صمیمانه تشکر کرد و گفت:" امیدوارم از این به بعد هم به کمک خداوند در اختیار اهالی سینما باشم."
اجرای موسیقی زنده توسط گروه "فاصله" با شعر "آرش کمانگیر" اثر سیاوش کسرایی بخش دیگر برنامه بود و پس از آن کلیپ مربوط به تجلیل از حسین ترابی فیلمنامه‌نویس و مستندساز پخش شد.
محمود کلاری برای اهدای تندیس افتخار به ترابی روی صحنه آمد و گفت :"شاید دوستان نزدیک آقای ترابی باید به جای من در اینجا حضور داشته باشند اما متاسفانه بسیاری از آنها مانند مرحوم بهرام ری‌پور و مرحوم روح الله امامی در میان ما نیستند. وقتی سر پروژه ای هستم کمتر به مراسمی می‌روم اما بدون اغراق امشب یکی از ماندگارترین و مهمترین شب‌های زندگی من است. وقتی اولین کار مستقلم را ‌کردم و سوار مرکب سینما شدم در فیلم "روزهای انتظار" به کارگردانی آقای اصغر هاشمی حضور داشتم که آقای ترابی فیلمنامه‌نویس آن بود. دو ماه با آقای ترابی در روستاهای کاشان زندگی کردم و تصویر ایشان در ذهن من چیز غریبی است با ویژگی‌های حیرت‌انگیزی که یک انسان می‌‌تواند داشته باشد."
محمود کلاری بر مستقل بودن شخصیت هنری ترابی تاکید کرد و ادامه داد :" ایشان علاوه بر اینکه دستی در ادبیات دراماتیک دارند. قصه‌نویسی هم می‌کنند و شاعر هم هستند. هنرمند مستقلی که هیچ توفانی نتوانست او را تحت تاثیر قرار دهد و هرگز تسلیم جریانات روز نشد. حفظ استقلال فردی و نگاه شخصی، ایشان را به عنوان یک هنرمند مستقل در ذهن من شکل داده است. خیلی چیزها از آقای ترابی یاد گرفتم و بدون تردید ایشان برای من الگو بودند."
حسین پاکدل که مجری مراسم بود از فرهاد توحیدی و احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران خواست برای اهدای تندیس افتخار ترابی به کلاری بپیوندند.
ترابی پس از دریافت تندیس گفت: " از هیات مدیره خانه سینما وفرهاد توحیدی تشکر می‌کنم  که در این وانفسا به جای مجلس تحریم، مجلس تکریم برگزار کردند. از آنجا که رابطه خانه سینما و وزرات ارشاد شکراب است و می‌خواستیم برای امنیت شغلی هنرمندان جلسه بگذاریم و نگذاشتند پیشنهاد می ‌کنم، هنرمندان بنام گورهای خود را  در قطعه هنرمندان به  وزارت ارشاد و یا شهرداری ومرفه‌هان بی هنر پیش فروش کرده و پولش را به حساب خانه سینما واریز کنند تا شاید خانه سینما استقلال مالی پیدا کرده و هنرمندان امنیت شغلی پیدا کنند."
سپس در ادامه کلیپ مربوط به تجلیل از محمد سریر آهنگساز پیشکسوت پخش شد که بزرگانی چون محمدرضا شجریان، فرهاد فخرالدینی، نظام‌الدین کیایی، امید روحانی، ناصر چشم‌آذرو... در آن درباره محمد سریر صحبت کردند و از او علاوه بر هنرمندی نمونه به عنوان مدیری خوب و مومفق نام بردند. فرهاد فخرالدینی برای اهدای تندیس افتخاربه سریر روی صحنه آمد و متنی را برای تجلیل از او خواند. فخر‌الدینی از خانه سینما برای این مراسم تشکر کرد و گفت:" در زمانه‌ای که توجه شایسته‌یی به هنر وهنرمندان نمی‌شود، این اقدام خانه سینما کاری دلپذیر است. خیلی خوشحالم که در این مراسم باشکوه به منظور از تجلیل از هنرمندان شرکت می‌کنم. یکی از این عزیزان دوست قدیمی من  دکتر سریراست که در میان اهل هنر از محبوبیتی خاص برخوردار است. همه ما او را دوست داریم چون حس همکاری وهمدردی بسیاری با اهل هنر دارد و بیش از آنکه وقت گرانقدر خود صرف آهنگسازی کند به امور دیگری در خانه سینما وخانه موسیقی می‌پردازد."
پاکدل از سیروس الوند و نظام‌الدین کیایی دعوت کرد تا در کنار فخر‌الدینی حضور پیدا کنند. الوند از اینکه از او خواسته شده برای تجلیل از سریر روی صحنه بیاید تشکر کرد و گفت:"این نوعی تجلیل از من است که اجازه دادند در این میزانسن کنار آقای فخر‌الدینی و برای تجلیل از یک موزیسین بایستم. کیایی هم از سریر به عنوان هنرمندی شریف نام برد."
سریر پس از دریافت تندیس از این اقدام به عنوان سیل محبت یاد کرد و گفت:" برای من خیلی سخت است که بتوانم در آینده کاری کاری کنم که پاسخگوی این همه مهر باشد.  در این سال‌ها بیشتر از اینکه کاری برای سینما یا هنرهای دیگر کرده باشم، یاد گرفتم و سینما هنر شریفی است و پشتوانه‌اش عشق است که بسیاری از جانشان برای آن مایه می‌گذارند و با عشق به کار ادامه می‌دهند. سرفرازی‌های سینمای ایران فقط برای این جانبازی‌ها است."
سریر تندیس خود را به همسرش هدیه داد و از او به دلیل اینکه پشتوانه فکری و اندیشه‌ای او بوده تشکر کرد.  در پایان مراسم،  سریر یکی از قطعه‌هایی را که برای زنده‌یاد محمد نوری ساخته بود با پیانو اجرا کرد و محمد صادقی آواز آن را خواند. سپس نگین سریر قطعه جاودانه "ای وطن" یادگار محمد نوری را با صدای محمد صادقی اجرا کرد.

 


 
بخش مستند چهاردهمین جشن سینمای ایران

چهارمین جشن مستقل سینمای مستند از مجموعه های چهاردهمین ایران سه شنبه شب با حضور اساتید و بزرگان این عرصه در تالار ایوان شمس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پس از پخش سرود ملی و تلاوت قران، کامران ملکی دبیر هیات مدیره و مشاور رسانه‌ای خانه سینما  که اجرای این مراسم را بر عهده  داشت از چهاردهمین جشن سینمای ایران به عنوان بدر جشن‌‌های بزرگ سینمای ایران نام برد و گفت: در آغاز ورود به چهاردهمین جشن  خانه سینما باتوجه به معضلات مالی و سایر تنگناها پیش‌بینی می‌کردیم که کار با مشکلات زیادی همراه باشد. اما همواره می دانستیم که حکمت وزیدن باد رقصاندن شاخه ها نیست بلکه امتحان ریشه هاست. برای استقلال خانه سینما مبارزه کردیم و با پشتوانه بیش از ۴ هزار عضو در اوج تمنا و نیاز از اصول سینمایی مان عدول نکردیم.
فرهاد توحیدی دبیر چهاردهمین جشن سینمای ایران در ادامه مراسم از خاطرات خود در زمان پخش مستند "بانوی گل سرخ" به کارگردانی مجتبی میر طهماسب در غیاب او در دانشگاه یو سی ال ای آمریکا گفت:" سال گذشته که به همراه هیات مدیره خانه سینما به دعوت رییس آکادمی اسکار به آمریکا رفته بودیم، این مستند که دیدن آن برای همه  از نان شب واجب‌تر است به نمایش درآمد. اگر این مستند را ببینید، عاشق حکمت مردم ایران می‌شوید و افتخار می‌کنید که ایرانی هستید.من آه ایرانی‌های حاضر در آن سالن را شنیدم وآمریکایی‌ها هم با دیدن آن اشک‌ می‌ریختند.فکر می‌کنم امروز در غیاب سینمای اجتماعی ایران که به گمانم تعمدا از حوزه سینما حذف شده بار سنیگن این سینما به دوش مستند سازی افتاده است. "
توحیدی ابراز امیدواری کرد فرصتی برای نمایش مستندهای درخشانی که امسال در جشن سینمای ایران مورد داورری قرار گرفت، پیش بیاید.
در ادامه کلیپی از فیلم‌های مستند جشن امسال به نمایش درآمد و بعد حمید سهیلی دبیر اجرایی جشن مستند آماری از تعداد فیلم‌های مستند جشن ارائه کرد و گفت:" ۵۸۰ مستند و در مجموع با مدت زمان ۱۷ هزار دقیقه به جشن امسال ارسال شد و در مرحله انتخاب و داروی، فیلم‌های هیات داوران و انتخاب از سایر فیلم‌ها حذف شد که با فیلم‌هایی که اشکالات فنی داشت در جشن پانزدهم مورد قضاوت قرار خواهد گرفت. او از مسوولان جشن سینمای ایران خواست به دلیل افزایش روزافزون تعداد فیلم‌های مستند و مدت زمانی که باید برای انتخاب و داوری این فیلم‌ها صرف شود، در تمام طول سال این فرصت در اختیار هیات انتخاب قرار گیرد تا آنان در زمان بیشتری بتوانند به بررسی فیلم‌ها بپردازند. او از اینکه در طی این سال‌ها مجموعه‌ای مستند درباره فرهنگ و تمدن ایران ساخته نشده ابراز تاسف کرد  و از مسوولان خواست شرایطی را برای تولید این مجموعه فراهم آورند.
 در ادامه وله معرفی هیات انتخاب بخش مستند پخش شد و حسن زاهدی برای اعطای جایزه بهترین صدای فیلم روی صحنه آمد و گفت:" بیشتر از ۲۵ سال ما عادت به گرفتن جایزه پیدا کردیم و حالا جایزه دادن برای ما کار سختی است اما باید به این کار هم عادت کنیم." او دیپلم افتخار بهترین صدا را به نظام‌الدین کیایی و حسین ابو‌الصدق برای فیلم " پارک مارک" داد. کیایی از نسل جوان مستند ساز که او را انتخاب کرده‌اند تشکر کرد و گفت: " سینمای آینده متعلق به مستندسازان است. در دومین جشنواره فجر فیلم  آقای مهندس بهشتی این اجازه را به من دادند که مستندی درباره مدیرانی که در سال‌های آینده قرار است سینما را مدیریت کنند، بسازم. اولین فردی که به سراغ او رفتم رییس کمیسیون فرهنگ و ارشاد مجلس بود و از او پرسیدم نقطه نظر شما درباره سینما چیست؟ ایشان گفتند:  از افتخارات من این است که تا به حال به سینما نرفته‌ام و نمی‌روم . من ممنونم از هیات مدیره خانه سینما که برای بقای آن می‌جنگند."
 در ادامه مراسم بیانیه خانه سینما برای محکوم کردن اهانت به قرآن توسط مجری مراسم خوانده شد. 
عباس گنجوی برای اهدای جایزه بهترین تدوین فیلم مستند روی صحنه آمد و گفت:" خیلی‌ها من را عضو سینمای بنده می‌دانند اما من کارم را با فیلم مستند شروع کردم. چند سالی است که خیلی دلتنگ این سینما هستم وقتی از من برای این مراسم دعوت شد،  فکر کردم شاید هنوز من را جز این سینما می‌دانند. من از مستندسازان ممنونم چون شما چیزی را به  ما می‌دهید که هیچکس نمی‌تواند بدهد. شرافتی در فیلم‌های مستند است که در فیلم‌های دیگر نمی‌بینیم."
دیپلم افتخار بهترین تدوین به امیر ادیب‌پرور  و فرشته جغتایی برای فیلم "چه سرسبز بود دره من" تعلق گرفت.
شهاب‌الدین عادل برای اهدای جایزه بهترین فیلمبرداری روی صحنه آمد و از اینکه این جایزه را اهدا می‌کند ابراز خوشحالی کرد و  گفت:" فیلمبرداران مستند می‌توانند لحظه‌هایی را ثبت کنند که از دید تولید‌کنندگان مستند به دلیل درگیری در کار پنهان مانده است."
دیپلم افتخار این بخش به تورج اصلانی برای فیلم "چه سرسبز بود دره‌من" تعلق گرفت. اصلانی به فرهاد توحیدی و هیات مدیره خانه سینما خسته نباشید گفت و از توجه داوران تشکر کرد:" فکر می‌کنم   داوران مستند امسال عینک دودی را که گاهی اوقات به چشم می‌زنند را نزدند وفیلم‌ها را شفاف دیدند.  متاسفانه در بخش داستانی داوران فیلم "بدرود بغداد" را ندیدند اما در بخش مستند خوشبختانه داوران عینک دودی به چشم نداشتند."
در ادمه مراسم وله مربوط به نکوداشت مهرداد اسکویی پخش شد و محمدرضا مقدسیان نایب رییس انجمن مستندسازان، مرتضی رزاق کریمی مستندساز و محمدرضا سکوت مدیر فیلمبرداری روی صحنه‌ آمدند. مقدسیان گفت:" فیلم‌های اسکویی را خیلی دوست دارم. او هنگامی که جوان بود و زمانی که مستند "شاعر قاصدک‌ها" را می‌ساختم از من خواست تا به عنوان عکاس در این فیلم حضور داشته باشد اما با چنان انرژی کار کرد که کم‌کم  جای دستیار را گرفت و بعد هم جای کارگردان را گرفت. بخش عمده‌ای این فیلم را او ساخت و فکر می‌کنم بهتر از من این کار را انجام داد."
رزاق کریمی هم با اشاره به چهارمین جشن سینمای مستند گفت:" عدد چهار نشانه کمال است  و می‌توانیم جشن امسال سینمای مستند را جشن بلوغ سینمای مستند بنامیم. مهرداد اسکویی هم از اساتید سینمای مستند است."
نشان انجمن مستندسازان و نشان انجمن تهیه‌کنندگان فیلم مستند به اسکویی اهدا شد.
اسکویی پس از دریافت این نشان‌ها گفت:" در جشن امسال رسم بر این است که از کسانی که شاگردی می‌کنند و از آدم‌های بزرگ چیز یاد می‌گیرند تقدیر ‌شود. دست تک‌تک بزرگان این مجلس را می‌بوسم. آنها به عنوان هنرمند، انسان، مدیر و سیاستگذار چیزهای زیادی به من یاد داده‌اند. امشب مهمترین لحظه زندگی من است. ما باید قدر مستندسازان را بدانیم چون تعداد آنها زیاد نسیت. ما یک مرتضی پورصمدی، رخشان بنی‌اعتماد، پیروز کلانتری، ابراهیم مختاری و... داریم من به همه آنها مدیونم و به عنوان شاگرد این تقدیر را می‌پذیرم." اسکویی از مرتضی پورصمدی که خود را مدیون او می‌دانست خواهش کرد روی صحنه بیاید و جایزه خود را به ماندانا کریمی همسرش که از او به  عنوان قهرمان زندگی‌اش یاد کرد، داد.
در ادامه مراسم گروه آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمران‌لو قطعاتی را بدون استفاده از ساز اجرا کرد.
سپس سید محمد بهشتی برای اهدا جایزه بهترین پژوهش فیلم مستند روی صحنه آمد. او از سینمای مستند به عنوان شریف‌ترین بخش سینما یاد کرد و گفت:" پژوهش در مستندسازی امر بدیهی است اما خیلی وقت‌ها جای خالی آن را احساس می‌کنیم.  دانش و دانایی دو جز مهم در فیلم ستند است. دانش را دانشمندان دارند اما دانایی را همه می‌توانند داشته باشند.اگر قرار باشد دانایی خود را منتقل کنیم باید از در دانش وارد شویم اما با اکتفا  کردن به دانش بهره‌ای حاصل نمی‌شود و باید حتما متخصصان پژوهش آن را انجام دهند و فیلمسازان آن را به دانایی تبدیل کنند. وقتی چیزی را نمی‌دانیم و درباره‌اش فیلم می‌سازیم در حقیقت نادانی خود را اشاعه داده‌ایم." او ادامه داد فردوسی شعری درباره مستند گفته ایت" توانا بود هر که دانا بود"
تندیس بهترین پژوهش به امیرحسین ثنایی و مسعود امیری تیرانی برای "خاک حافظه" تعلق گرفت.  تیرانی گفت: این جایزه ارزش زیادی برای من دارد و افتخار می‌کنم که آن را از مهندس بهشتی گرفتم.
ثنایی هم پس از دریافت تندیس گفت:" این جایزه متعلق به همه کسانی است که کاندید شدند یا نشدند. تقدیم به همه شما که بی‌شمارید و در هوای مستند نفس می‌کشید."
حسین ترابی برای اهدای جایزه تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه مدت روی صحنه امد و گفت:" امیدوارم به یمن چهاردهمین جشن خانه سینما، چهارده معصوم از آقای توحیدی پشتیبانی کند و ایشان از شر حاسدان و کسانی که مصدق و رضاشاه را از هم تشخیص نمی‌دهند  در امان بمانند. دو  شب پیش در مراسم تقدیر از من بخش‌هایی از مستند برای آزادی پخش شد. سایت بنظرم جوان آنلاین نوشت عکسی از رضا شاه که عبایی  بر دوش داشته در این مراسم پخش شده که مردم برای آن دست زده‌اند. در حالیکه آن عکس مصدق بوده و من هیچ عکسی از رضا شاه در فیلمم ندارم. برای تقدیر از آقای سریر هم فیلمی پخش شد که آقای شجریان در آن صحبت می‌کردند که این سایت نوشته در فیلم تقدیر از من ایشان حرف زده‌اند که باید بدانند آن فیلم برای آقای سریر بود. اگر دشمنان جاسوسی می‌فرستند باید جاسوسان بهتری برای این مراسم بفرستند.
تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه مدت به محمدصادق جعفری برای "طلب خیر" تعلق گرفت. جعفری از هیات داوران تشکر کرد و جایزه خود را به همسر و پدر و مادرش اهدا کرد و ورود  خود را به سینمای مستند مدیون رخشان بنی‌اعتماد دانست.
جعفر صانعی‌مقدم برای اهدای جایزه بهترین تهیه‌کننده سینمای مستند روی صحنه آمد و خواست شرایطی برای اکران فیلم‌های مستند فراهم شود:" سینمای مستند سینمای نجیب و مظلومی است  و شایستگی آن خیلی بالاتر از ا ین است. این سینما می‌تواند سهم بیشتری از اکران داشته باشد. تعداد تماشاگران فیلم مستند در جلسات هفتگی انجمن افزایش پیدا کرده و تقاضای بیشتری برای آن در شهرستا‌ن‌ها بوجود آمده است. جمعی از تهیه‌کنندگان فیلم مستند با هم هم قسم شده‌ایم که برای اکران فیلم‌های مستند کار کنیم."
تندیس بهترین تهیه‌کننده فیلم مستند به محسن رمضان‌زاده برای مستند "پارسه" تعلق گرفت. رمضان‌زاده گفت:" در این مجموعه که آن را برای مرکز مستندسازی سیما می‌ساختم جز معدود مجموعه‌هایی بود که با سیما مشکلی نداشتم اما وقتی آن را تحویل دادم این مرکز به طور کلی جمع شد. امیدوارم مدیران تلویزیون فکری به حال سینمای مستند کنند و شبکه مستند راه بیفتد تا فاصله بین کار کردن و قطع شدن ساخت فیلم مستند کمتر شود."
رخشان بنی‌اعتماد برای اهدای جایزه بهترین کارگردانی مستند میان مدت روی صحنه آمد و از اینکه تعداد زیادی از مستندسازان در این مراسم در کنار هم جمع شده‌اند ابراز خوشحالی کرد و گفت:" پس از یک وقفه طولانی دور هم جمع شده‌ایم گرچه در این مدت کنارهم بودیم. امیدوارم هیات مدیره جان‌ سخت خانه سینما را خدا حفظ کند که بتوانند کارشان را ادامه دهند و باز هم باعث شوند که دور هم جمع شویم. مدت‌ها است حرف راست نمی‌شنویم و باید گوش‌ها و چشم‌ها را ببندیم. البته چشم و گوش مستندسازان هیچوقت بسته نیست. همیشه می‌گویند از سینمای مستند حمایت نمی‌شود و مستندسازان آبروداری می‌کنند. اما امیددوارم این سینما همچنان حمایت نشود تا بتواند شرافت خود را همچنان حفظ کند."
تندیس بهترین کارگردانی مستند میان‌مدت به فرشته جغتایی برای "چه سرسبز بود دره من " اهدا شد.
قاسم قلی‌پور تندیس بهترین تهیه‌کننده مستند میان ‌مدت را به تورج اصلانی برای مستند "چه سرسبز بود دره من" اهدا کرد.
محبوبه هنریان، سعید رشتیان و مرتضی پورصمدی برای تجلیل و اهدای نشان انجمن تهی‌کنندگان مستند به جواد ظهیری روی صحنه آمدند.
پورصمدی از ظهیری به دلیل توجه به عوامل گروه تولید مستند تشکر کرد و گفت: زمانی که با ایشان کار می‌کنیم برخلاف سینمای بلند داستانی هیچوقت در ظرف‌های پلاستیکی و قاشق پلاستیکی غذا نمی‌خوریم."
هنریان از هیات مدیره خانه سینما و فرهاد توحیدی برای برگزاری این جشن تشکر کرد و رشتیان از ظهیری به عنوان یکی از بانیان انجمن تهیه‌کنندگان مستند نام برد که همواره تعادل واقع‌بینی و متانت کار کرده و از معدود تهیه‌کنندگان فیلم مستند است که این رشته را علمی و متدیک آموخته و دلسوز صمیم سینما است.
  در ادامه ابراهیم مختاری برای اهدای تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند مدت روی صحنه آمد و با اشاره به تاریخ صدساله فیلم مستند گفت:" مستندسازی در ایران حال انفجاری دارد و مانند سیلی از خرد و خلاقیت است که مدیران دولتی نقش مانع و رکود برای آن داشته ‌اند.مدیران فعلی وظیفه سنگینی دارند و باید کارهای نکرده مدیران گذشته را برعهده گیرند و جلوی این سیل را باز کنند."
تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند مدت به فیما امامی و رضا دریانوش برای " جای خالی خانم یا آقای ب" اهدا شد. امامی گفت:" ما جایزه‌های زیادی برای این فیلم گرفتیم اما بهترین جایزه برای ما این است که خدمات ناباروری تحت پوشش بیمه قرار بگیرد."
دریانوش هم از محمد آفریده و شفیع آقا محمدیان تشکر کرد.
محمدمهدی عسگرپور برای اهدای جایزه بهترین فیلم مستند بلند روی صحنه آمد و گفت:" روزهایی که بحث اضافه شدن انجمن‌های فیلم‌های مستند و کوتاه پیش آمد این نگرانی وجود داشت که این صنف‌ها وصله ناجور باشند اما فکر می‌کنم اگر این صنوف نبودند، کار خانه سینما ملال آور می‌شد."
تندیس بهترین مستند بلند مدت به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و فیلما امامی برای " جای خالی خانم یا آقای ب" اهدا شد.
سعید الهی مدیر تولید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از محمد آفریده و افرادی که در تولید این فیلم دست داشتند، تشکر کرد.


 

 چهاردهمین جشن انیمیشن ایران

 

امین تارخ:
بی پولی هم مانع کار فرهاد توحیدی نشد
چهارمین جشن مستقل انیمشین در چهاردهمین جشن سینمای ایران جمعه شب در تالار ایوان شمس برگزار شد.
در ابتدای این مراسم گروه موسیقی به اجرای برنامه پرداخت و قطعاتی به همراهی گروه کر ایرانیان به اجرا درآمد. احمد عربانی یکی از انیماتورهای پیشکسوت اجرای برنامه را برعهده داشت و در ابتدای صحبت خود گفت:"خانه سینما مجبور به صرفه‌جویی است و اگر می‌خواستند برای اجرای این مراسم مجری از بیرون صنف بیاورند باید کلی پول می‌دادند بنابراین در چنین شرایطی چه کسی بهتر از انیماتورها که هرچقدر بدهند صدایشان درنمی‌آید."
او با تقدیر از فرهاد توحیدی و تلاش‌های او برای برگزاری این جشن گفت:" ای کاش هر جشن و جشنواره‌ای یک فرهاد توحیدی داشته باشد. مسوولان یک روز می‌آیند و یک روز می‌روند.آمدنشان دست ما نیست و رفتنشان هم دست خودشان نیست اما هنرمندان مانند ریگ‌های ته جوی هستند می‌مانند و حس و انرژی و پیام آنان باقی می‌ماند. ای کاش وقتی مسولان می‌روند هنرمندان از رفتنشان احساس ناراحتی کنند."
در ادامه فرهاد توحیدی دبیرجشن روی صحنه آمد و گفت:" پرونده چهاردهمین جشن سینمای ایران با چهارمین جشن انیمیشن بسته خواهد شد. چه تقارن زیبایی است که ما جشن امسال را با جشنی خاتمه می‌دهیم که جنسش از هر نوع سینمای دیگری به خیال نزدیک تر است. خیال مآل اندیش و ظرافت‌های خیال و طبیعتا نه اندیشه محال. جنس سینمای انیمیشن بیش از هرچیز با خیال ورزی گره خورده. سینمای انیمیشن ایران از دوران طلایی خود در دهه ۵۰ آغاز شده و تا امروز ادامه دارد. نسل طلایی انیمیشن ایران استاد زرین‌کلک، آقای عربانی، و خانم ریاحی و خانم جواهریان و دیگران  داشته‌های خود را در اختیار نسل جوان گذاشتند و آنان امروز انیمیشن را به جایی می‌رسانند که دوران طلایی دهه ۵۰ را تکرار کنند. امیدوارم انیمیشن افتخارات سینمای ایران را در جهان افزون کند. مملکت و نظامی که به آن عشق می‌ورزیم و دوست داریم هرروز با عزت‌تر و متعالی‌تر در صحنه جهان بدرخشد."
کامیاب درویشی دبیر اجرایی جشن انیمیشن برای ارائه گزارش خود روی صحنه آمد و گفت:" امسال حدود ۱۷۰ فیلم برای شرکت در جشن فرستاده شد که ۱۲۰ فیلم تولید امسال و ۵۰ فیلم از سال گذشته بود. ۷ داور فیلم‌ها را دیدند  و ۲۴ فیلم انتخاب شد که در نهایت ۱۷ داور برای انتخاب فیلم‌های برتر تعیین شدند و برای ۷ فیلم جایزه تعیین کردند اما تصمیم گرفتند که امسال جایزه ویژه هیات داوران نداشته باشیم. برای داوران هم عجیب بود که انیمیشن ایران در دوسال جایزه ویژه نداشته باشد. من در جشن فیلم های کوتاه و مستند حضور داشتم و آقای تقوایی گفتند که ۴۰ فیلم خوب و ۲۰ فیلم کوتاه درخشان دیده‌اند اما متاسفانه این اتفاق در جشن انیمیشن نیفتاد و فکر می‌کنم برای دوستان هم این قضیه نگران کننده بود."
درویشی با انتقاد از حضور واسطه‌ها در تولید انیمیشن گفت:" تزریق پول در انیمیشن باعث شده که دست واسطه‌ها باز شود و به انیمیشن روی بیاورند و با توجه به مسائل مادی فیلم بسازند. آنها با روابطی که دارند می‌توانند تاییدیه بگیرند. در حال حاضر پولی که باید دست انیماتورها برود به دست واسطه‌ها می‌رسد. ما در سینمای انیمیشن تهیه‌کننده و صنف تهیه‌کنندگی مانند سینمای مستند نداریم و بخش خصوصی هم ریسک نمی‌کند در نتیجه به بخش دولتی وابسته هستیم و باید ببینیم چه مدیرانی کار می‌کنند. بعضی مدیران دولتی با آمدن و رفتنشان ما را خوشحال می‌کنند."
در ادامه وله معرفی هیات انتخاب انیمیشن پخش و مراسم اهدای جوایز آغاز شد. محمد حقیقی که یکی از تدوینگران با سابقه انیمیشن است جایزه بهترین صداگذاری را به بهروز شهامت برای فیلم "تنهایی" اهدا کرد. شهامت از دریافت این جایزه ابراز خوشحالی کردو گفت: "افتخار می‌کنم که  ۵ سال در استودیو کانون همکار آقای حقیقی بودم."
محمد سریر برای اعطای جایزه بهترین موسیقی روی صحنه آمد و گفت:" موسیقی انیمیشن یکی از سختترین فعالیت‌های موسیقایی برای سینما است چون باید روی حرکات کار شود و تنوع زیادی داشته باشد وبه این ترتیب این کار بسیار بسیار سخت است." تندیس بهترین موسیقی به کیوان هنرمند اهدا شد. هنرمند گفت:"‌این جایزه برای من خیلی ارزش دارد و از اینکه این جایزه را از دست استاد گرفتم خیلی خوشحالم." او از واحد سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم تشکر کرد.
اکبر عالمی برای اهدای تندیس بهترین طراحی شخصیت، فضا و لی‌اوت روی صحنه آمد و گفت:" زمانی که در مراسمی می‌خواستم جایزه آقای نصرت کریمی را بدهم گفتم معلم و شاگرد هر دو پیر شده‌اند حالا من پیرمرد هستم و باید جایزه شاگردانم را بدهم."
او خطاب به نورالدین زرین‌‌کلک که در سالن حضور داشت گفت:" آقای زرین کلک روزی را به یاد می‌آورید که ‌آسیفای ایران را شکل دادید وما  دانشجویان با آپارات ۱۶ میلمیتری مجبور بودیم در خانه دانشجویان فیلم ببنیم. آسیفای امروز به دست کامیاب درویشی سپرده شده و افرادی چون فرهاد توحیدی و آقای عسگرپور پشتیبان آن هستند و دست توانای خلاقیت و ایماژ جوانان هم همراه آن است. باید این تندیس را به شخصیت‌هایی چون آقای توحیدی و عسگرپور داد."
 تندیس این بخش به سارا شفیعی‌پور برای "بالاتر از ابرهای خاکستری" تعلق گرفت و او برای آینده انیمیشن ایران آروزی موقیت کرد و گفت:" برای گرفتن این جایزه خیلی خوشحالم و بیشتراز این خوشحالم که این جایزه را از دکتر عالمی استادم گرفتم که نه فقط درس دانشگاه بلکه درس زندگی از ایشان آموختم."
در ادامه مراسم فیلم کوتاهی درباره نفیسه ریاحی اولین کارگردان زن انیمشین ایرانی پخش شد که در آن ابراهیم فروزش، نورالدین زرین‌کلک، علی اکبر صادقی و نازنین سبحان سربندی درباره این استاد مرحوم انیمیشن صحبت کردند. مهین جواهریان یکی از استادان انیمیشن برای دریافت لوح یادبود مرحوم ریاحی روی صحنه آمد تا این لوح را به دست خانواده او برساند. جواهریان درباره ریاحی گفت:" نفسیه در ایران به دنیا نیامده بود و تمام خانواده‌اش هم در خارج از ایران زندگی می‌کردند و تنها به خاطر علاقه‌اش به ایران در اینجا ماند و زندگی کرد. اگر خانواده نسبی در ایران نداشت اما خانواده گرم و دوستانش در انیمیشن  را  داشت که پس از یک دهه از رفتنش هنوز هم به او احترام می‌گذاریم و یادش را گرامی می‌داریم  و برای کارهایش احترام قائلیم. نفیسه اولین کارگردان زن انیمیشن در ایران بود." جواهریان برای انیمیشن ایران آرزوی موقیفت کرد تا به جایگاهی که حقش است دست پیدا کند. کامیاب درویشی لوح یادبود نفیسه ریاحی را به جواهریان سپرد.
در ادامه اسفندیار احمدیه از پیشکسوتان تجربی انیمیشن تندیس بهترین انیمیت را به بهزاد فراهت برای قصه‌های یک خطی اهدا کرد.
امین تارخ برای اهدای تندیس بهترین فیلمنامه روی صحنه آمد و گفت:" به سهم خود از فرهاد توحیدی بسیار بسیار ممنونم برای زحماتی که کشید و سختی‌هایی که تحمل کرد تا جشن سینمای ایران به سامان رسید.هیچکس نتوانست مانع از این شود که او تلاش کند حتی بی‌پولی هم که خیلی اذیتش کرد مانع از کار او نشد. امیدوارم سال آینده او بتواند با دست پر جشن سینمای ایران را برگزار کند. حمید برزویی برای انیمیشن "شروع" تندیس بهترین فیلمنامه را دریافت و از برگزارکنندگان این جشن تشکر کرد.
در ادامه مراسم احمد عربانی فیلمنامه کوتاه طنزی درباره عشق  به اتم را با شخصیت‌ها رمئو و ژولیت خواند که بسیار مورد استقبال حاضران قرار گرفت.
نورالدین زین کلک برای اهدای جایزه بهترین کارگردانی روی صحنه آمد و گفت:" وظیفه دارم به عنوان مدیر آسیفای ایران از کسانی که این برنامه را از مدت ها پیش آغاز کردند تشکر کنم. از خانه سینما به خاطر حسن نیت بی‌بدیل و اینکه بالاخره انیمیشن را به عنوان رکنی از سینمای ایران شناخت تقدیر می‌کنم. ۲۰ سال بود که این قضیه را تکرار می‌کردیم که سینما چهار پایه فیلم اکران، کوتاه،‌مستند و انیمیشن دارد  اما سه بخش دیگر همیشه در سایه سینمای اکران مدفون می‌شد و حالا از هیات مدیره خانه سینما و مسوولان جشن و آقای توحیدی تشکر می‌کنم که برای هرچهار رکن سینما جشن مستقل می‌گیرند . زحمات آقای توحیدی غیر قابل گذشت است و همچنین از اعضای هیات مدیره آسیفا که با حمایت خانه سینما و با دست خالی این مراسم را برگزار کرد تشکر می‌کنم. از هیات انتخاب  و داوری هم ممنونم که وقت زیادی گذاشتند . داوری کار بسیار بسیار مشکلی است و به همین دلیل من معمولا در داوری و انتخاب فیلم‌ها شرکت نمی‌کنم."
مهرداد شیخان برای فیلم "تنهایی" جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد و گفت:" این فیلم حاصل یک کار گروهی بود. این جایزه ارزشمندترین جایزه‌ای است که به فیلم تعلق گرفته و برای همیشه برای من به عنوان یک جایزه به یاد ماندنی باقی خواهد ماند. امیدوارم فرصتی باشد تا کارهایی را که به زمین مانده انجام دهیم و موضوعات بسیاری را که تا به حال نشده تصویر کنیم روزی به تصویر کشیده شود."
محمدمهدی عسگرپور برای اهدای جایزه بهترین فیلم روی صحنه آمد و گفت:" خیلی خوشحالم در جمع شما هنرمندان انیمیشن هستم وهمین طور استاد احمدیه را سلامت می‌بینم. مجموعه جشن‌های سینمای ایران با خیر و خوشی و سلامتی به پایان رسید از آقای توحیدی که برای برپایی ، زحمت بسیاری کشیدند بسیار ممنوم و همینطور از شهردار محترم تهران آقای قالیباف و معاون اجتماعی ایشان آقای دکتر ایازی  و آقای پیماندار مدیریت مجموعه ایوان شمس که به ما کمک بسیاری کردند، متشکرم. تنگناهای اقتصادی موجبات خلاقیت را ایجاد می‌کند و با اجرای خوب آقای عربانی ما متوجه شدیم که  در این تنگنا، مجری جدیدی به مجریان ما اضافه شد."
عسگرپور به مزاح گفت:" برای اینکه دوباره مشکلی پیش نیاید همه اتفاقاتی را که در این مراسم افتاد را محکوم می‌کنم." تندیس بهترین فیلم به مهرداد شیخان برای انیمیشن " تنهایی" اهدا شد و در پایان انیمیشن "بنی آدم" به کارگردانی نورالدین زرین کلک برای اولین بار به نمایش درآمد.

 25 شهریور 1389