English
به خانه سینما خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

نامزدهای ششمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران معرفی شدند

نامزدهای ششمین دوره  جایزه  کتاب سال سینمای ایران  معرفی شدند
هیات داوران ششمین دوره ی جایزه ی کتاب سال سینما نامزدهای خود را برگزیدند. به گزارش روابط عمومی خانه ی سینما اکبر نبوی دبیر جایزه ی کتاب سال سینمای ایران با اشاره به جلسه ی روز سوم بهمن ماه هیات داوران این جایزه گفت: خوشبختانه با دقت، همدلی و وقت شناسی اعضای محترم هیات داوری، متشکل از آقایان: محمد بزرگ نیا، شهرام جعفری نژاد، دکتر محمد شهبا، محمد گذرآبادی و دکتر مسعود نقاش زاده، پس از چهار ماه مطالعه و چندین جلسه بحث و بررسی، نامزدهای ششمین جایزه ی کتاب سال سینما برگزیده شدند.

نبوی پیش از اعلام اسامی نامزدها با اشاره به تغییرات گسترده ای که در ششمین دوره از جایزه بوجود آمده است اظهار داشت: در این دوره به پیشنهاد داوران و موافقت آقای شاهسواری (مدیر عامل محترم خانه ی سینما) و بنده، کتاب های دریافتی از سوی ناشران و نویسندگان در چهار موضوع طبقه بندی شد و بر این پایه مورد داوری قرار گرفت. این طبقه بندی به این ترتیب است: 1 ـ مباحث نظری 2 ـ فنون عملی 3 ـ فیلم و فیلمساز 4 ـ کتاب های مرجع. بنابراین، تعداد جوایز از دو تندیس به هشت تندیس افزایش یافته و امکان رقابت تخصصی تر، دقیق تر و متنوع تر آثار نویسندگان و مترجمان ارجمند فراهم شده است. در نتیجه، با توجه به این تغییرات مهم، نامزدهای ششمین دوره ی جایزه (اعم از تالیف و ترجمه) به این ترتیب از سوی داوران ارجمند برگزیده شد:

مباحث نظری: 1 ـ صحنه هایی از یک ازدواج 2 ـ فلسفه ی فیلم 3 ـ معماری تصویر 4 ـ واقعیت سینما

فنون عملی: 1 ـ مفاهیم و تکنیک های فیلمبرداری 2 ـ مکالمات والتر مرچ 3 ـ اصول کارگردانی سینما 4 ـ تکنیک های تدوین

فیلم و فیلمساز :1 ـ سر کلاس با عباس کیارستمی 2 ـ سیاه تر از شب 3 ـ مدرنیته ی ایرانی 4 ـ زیر پوست قصه ها

کتاب های مرجع : 1 ـ کتاب شناسی سینمای ایران 2 ـ شهرها و سینما 3 ـ سینمای فلسطین 4 ـ رؤیای صادقه

دبیر ششمین جایزه ی کتاب سال سینما در باره ی کیفیت کتاب های این دوره از جایزه گفت: با توجه به گستردگی و در دسترس بودن راه های تامین نیازهای علاقمندان به کتاب های سینمایی و شکل گیری یک وضعیت رقابتی نسبتا شدید در دوره ی کامپیوتر و اینترنت و شبکه های ریز و درشت اطلاع رسانی، به نظر می رسد که روند تعمیق فکری و پژوهشی کتاب های تالیفی، وضعیت خوب و امیدوارکننده ای را نوید می دهد و نویسندگان و پژوهشگران عزیز به این میدان رقابت نفسگیر توجه کرده اند و آثاری به ارمغان آورده اند که بتواند به تشنگی و نیاز محققان، دانشجویان و سایر گروه های مشتاق، پاسخی شایسته بدهد. گرچه که هنوز به خاطر سنت ها و عادت های مربوط به دوره ی نویسندگی برای روزنامه و مجله، ردپای نگاه و تالیف کم رمق و نردیک به فضای ژورنالیزم، در برخی از کتاب ها دیده می شود. من گمان می کنم با تداوم روند خوب و شایان توجهی که شاهدش هستیم، با گذشت زمان، کتاب های روزنامه نگارانه به حداقل برسند و ژرف نگری و پژوهش و تحقیق، به جریان غالب کتاب های سینمایی تبدیل شود.

گفتنی است که آیین اهدای جایزه ی کتاب سال سینما روز ششم اسفند ماه برگزار می گردد.

۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۰۰

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500