English
به خانه سینما خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

نیازمند تغییر جدی در برخی امور سینما هستیم

نیازمند تغییر جدی در برخی امور سینما هستیم
مدیر عامل خانه سینما در افتتاحیه‌ی همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال» با اشاره به اینکه ما به دلایل سنتی همیشه در مواجهه با پدیده‌های نو با دیده انکار به آنها می‌نگریم، گفت: ما نیازمند تغییر جدی در شیوه تولید، تبلیغات و نگرش به روایت در سینمای ایران هستیم. منوچهر شاهسواری که میزبانی مشترک این‌ همایش را برعهده دارد، با اشاره به اینکه "گاهی همه ما از تمام شدن و آغاز شدن صحبت می‌کنیم و این اتفاقات نشان می‌دهد که چیزهای پیرامون ما شکلش عوض می‌شود اما جهان همچنان هست و باقی می‌ماند" گفت: ما در سینمای ایران معمولا از حوزه نظر پرهیز می‌کنیم و به حوزه عمل علاقه‌مندیم. نظر بر هست‌ها و نیست‌ها تاکید دارد و عمل بر بایدها و نبایدها. اما اگر از حوزه نظر درک روشنی نداشته باشیم در حوزه عمل با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم؛ درک این‌ها به ما دو امکان خواهد داد و آن هم توان تغییر و ایجاد پنجره‌های فرصت.

او ادامه داد: توان تغییر بدون دانش و بدون کار عملی شکل نمی‌گیرد و از این توان می‌توان به عنوان پنجره فرصت استفاده کرد. در روزگاری هستیم که همه در گوشی‌های هوشمند خود با واقعیت‌های پیرامون در ارتباط‌ هستند اما ایا این سینما می‌شود؟ اتفاق دیگری که در سینمای جهان می‌افتد و بدون شک ما هم تابع آن خواهیم بود، این است که ما به دلایل سنتی همیشه در مواجهه با پدیده‌های نو با انکار آغاز می‌کنیم و هرچیزی که آمد و نو بود با دیده انکار به آن نگریستیم و زخم‌های جدی هم از آن خوردیم.

شاهسواری اضافه کرد: با این حال سینمای ایران اهل انکار نبود و سعی می‌کرد به صورت فردی خودش را تطبیق دهد. ممکن است از لحاظ ابزار فاصله داشته باشیم اما ما به لحاظ فهم با سینمای جهان فاصله زیادی نداریم. سینما به دلیل ماهیت خلاقانه‌اش هیچ‌گاه اهل انکار نبود و دانشجویان و مدیران خودشان را با شرایط تطبیق می‌دهند. بنابر این می‌توان گفت عصر دیجیتال در ایران با سینمای ایران معنا و مفهوم پیدا کرد.

وی همچنین گفت: افراد خودشان را با شرایط تطبیق می‌دهند. این سمینار مانند پنجره‌های فرصتی است که می‌تواند دست به تغییر جدی بزند. ما نیازمند تغییر جدی در شیوه تولید، تبلیغات و نگرش به روایت در سینمای ایران هستیم. روایت در سینمای دیجیتال فضای غریبی برای کُنشگران است. متون ادبی و تاریخی ما ظرفیت‌های زیادی دارند که با این فناوری می‌توانند مخاطب جذب کنند. نسل ما ممکن است به دلیل حس نوستالژی‌ای که دارد مقاومت‌هایی داشته باشند اما نسل جوان می‌تواند با بهره گیری از فهم عمیق از دیجیتال، این امکان بزرگ را در سینما ایجاد کنند.

مدیر عامل خانه سینما در پایان یاداور شد: ما باید تکنیک‌ها و اداب درست حضور در رقابت در عصر دیجیتال را به خوبی یاد بگیریم و در این صورت است که امکان فعالیت در آن ایجاد می‌شود. سینما به صورتی است که باید دائم در آن درس‌های جدید یاد گرفت.

روح الله حسینی دبیر همایش بین‌المللی سینما و مدیر مدرسه ملی سینما در عصر دیجیتال هم در ابتدای افتتاحیه این همایش که صبح دوشنبه ۲۱ آبانماه در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، در سخنانی بیان کرد: ما در این همایش می‌خواهیم از تغییرات و تحولاتی صحبت کنیم که گستره آن بسیار عظیم است. این تغییرات در عصر دیجیتال بسیار بنیادین بوده‌اند. سینما دیگر آن چیزی نیست که در گذشته بود زیرا که انسان امروز هم به مرور تغییر کرده است و از محدودیت‌های زمانی و مکانی و زبانی گذر کرده و در فصای مجازی‌ای قرار گرفته است که در آن دائم در حال خلق کردن است.

به گزارش ایسنا بنا بود تا در مراسم افتتاحیه، محمد مهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی هم یکی از سخنرانان باشد که به دلیل تاخیر در حضور در همایش، فرصت سخنرانی پیدا نکرد.

در نخستین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی، روح الله حسینی دبیر این همایش و مدیرعامل مدرسه ملی سینما و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، محمود اربابی، همایون اسعدیان، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مرتضی رزاق کریمی، هارون یشایایی، علیرضا رضاداد، شهاب اسفندیاری، حبیب ایل بیگی، علیرضا قاسم خان، علی لقمانی، و دیگر اهالی و دانشجویان و صنوف سینمایی و ... حضور داشتند.

با توجه به جدول برنامه ریزی‌های این همایش در اولین روز از برگزاری؛ نیکولاس رامبز نویسنده و نظریه پرداز سینما به عنوان نخستین سخنران درباره مبحثی با عنوان «رمان های تجربی و سینمای دیجیتال، واکاوی یک ارتباط»، سپس مونیکا مانگانلی طراح صحنه و متخصص جلوه‌های ویژه نیز با موضوع «روابط مبتنی بر تجربه و مهارت بین سینما و هنرهای دیگر در عصر دیجیتال» سخنرانی داشتند.

بخش دوم از سخنرانی‌ها درباره «مشاغل سینما در عصر دیجیتال: حرفه‌های گذشته و حرفه‌های نو» است که در این راستا پرویز اجلالی جامعه شناس و پژوهشگر ارشد در حوزه مطالعات میان رشته‌ای با موضوع «گفتمان سینمای دیجیتال، درکی نو از سینما در ایران» سخنرانی می‌کند و آخرین سخنران در نخستین روز از این همایش، «جان جاست» است که درباره «ترکیب نقاشی و سینما برای خلق محتوای تصویری مدرن» صحبت می‌کند.

همچنین در روز نخست از همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» دو پنل تخصصی با عناوین «سینما در عصر دیجیتال: پایان یا شروعی دوباره» و «روش‌های نوین داستان گویی» برپا می‌شود و پایان بخش برنامه‌های روز نخست از این همایش برپایی کارگاهی با عنوان «تاثیر ابزارها و شیوه‌های قصه گویی تعاملی رایج در بازی‌های ویدئویی بر سینما» خواهد بود.

نخستین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» تا ۲۳ آبان ماه در مرکز همایش های بین المللی کتابخانه ملی ایران برپاست.

ایسنا
۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۰۰

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500