English
به خانه سینما خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

گفتگو محمد مهدی عسگر پور با خبر آنلاین درباره بیانیه اخیر خانه سینما:فضای پر سوء‌تفاهم ملاک درست قضاوت نیست/ هنرمند دنبال کسب قدرت سیاسی نیست

گفتگو محمد مهدی عسگر پور با خبر آنلاین درباره بیانیه اخیر خانه سینما:فضای پر سوء‌تفاهم ملاک درست قضاوت نیست/ هنرمند دنبال کسب قدرت سیاسی نیست
محمدمهدی عسگرپور، رئیس هیئت مدیره خانه سینما بر این باور است که برخی برداشت‌های ایجاد شده در مورد بیانیه‌ی اخیر خانه سینما به سوء‌برداشت‌های حاصل از شرایط اجتماعی فعلی برمی‌گردد
%3cbr/%3e
%3cbr/%3eمهسا بهادری%3a خانه سینما در بیانیه‌ای که اخیرا منتشر کرده با اشاره به وضعیت احضار و دستگیری برخی از هنرمندان تاکید داشته در صورت تداوم این وضعیت نسبت به آن واکنش خواهد داشت. این موضوع از سوی رسانه‌های داخلی و خارجی با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شده است.
%3cbr/%3eمحمدمهدی عسگرپور در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره برخی مسائل ایجاد شده در مورد بیانیه و همچنین وضعیت کنونی خانه و اوضاع هنرمندان احضارشده صحبت کرد.
%3cbr/%3eبیانیه اخیر خانه سینما حاوی مواضع و رویکردهای جدیدی است که بازتاب‌های داخلی وخارجی زیادی داشته است؛ ارزیابی شما از این واکنش‌ها چیست؟
%3cbr/%3eگاهی بازتاب‌های داخلی وخارجی به‌خصوص در فضای پرسوءتفاهم، ملاک‌های درستی برای قضاوت نیستند، به‌خصوص که امروزه بازتاب‌های خارجی شرایط پیچیده‌تری دارند و ممکن است بخشی از آنها ربطی به مطالبات ما نداشته باشند، ولی به هرصورت از زمان انتشار بیانیه پرسش‌هایی از طرف برخی همکاران‌مان به وجودآمد و تعدادی از پیشکسوتان هم نگران شدند، به جهت رفع پرسش‌ها اعلام می‌کنم که همچنان امیدوارم به گزینه‌های دشواری چون اعتصاب و تحصن نرسیم. این سوءبرداشت‌ها شاید به شرایط اجتماعی فعلی‌مان برمی‌گردد.
%3cbr/%3eتصوری که با این بیانیه پیش آمد این بود که خانه سینما دیگر امکانی برای گفت‌وگو و تعامل ندیده یا به این باور رسیده که دیگر برای حل مشکلات ایجاد شده با درهای بسته مواجه شده است، آیا این‌طور است؟
%3cbr/%3eما به دلیل مسئولیت صنفی‌مان کماکان معتقد به گفت‌وگو و تعامل هستیم، خانه سینما وهنرمندان ظرفیت‌های بسیاری دارند تا با روش‌های قانونی، حقوقی و مدنی از حقوق شهروندی و صنفی اعضای خود استفاده کنند. مسیرهای ارتباطی قطع نیست. قطعاً اگر این ارتباط یک جاده دوطرفه باشد، استفاده از راهکارهای پرهزینه‌تر ضرورت ندارد.
%3cbr/%3eبعد از انتشار بیانیه، خانه سینما تحت فشار سیاسی یا امنیتی نبوده است؟
%3cbr/%3eممکن است برخی افراد یا سازمان‌ها از بیانیه اخیر ناراضی و یا دلخور باشند، اما اولویت ما دفاع از حقوق اعضاء و افراد خانه سینماست. به هر صورت تعدادی از همکاران در ماه‌های گذشته احضار، ممنوع الخروج و حتی بازداشت شده‌اند، که لازم است در این خصوص پیگیری جدی صورت گیرد. خانه سینما هم تا این لحظه به‌خاطر مواضع‌اش تحت فشارامنیتی یا سیاسی نبوده است.
%3cbr/%3eاز آخرین وضعیت بازداشت‌شدگان یا هنرمندانی که دچار مشکلات شده‌اند خبر دارید؟
%3cbr/%3eبله، کمیته حقوقی سینما مرتباً در حال به‌روزرسانی و پیگیری مسائل هر کدام از این افراد که البته با هم متفاوت است، هستند، که طبعاً از مسیرها و روش‌های حقوقی و اجرایی متفاوت برای حل مشکل‌شان اقدام خواهد کرد.
%3cbr/%3eریشه کنش‌گری هنرمندان کجاست؟
%3cbr/%3eواقعیت این است که هنرمندان بخشی از جامعه هستند، آن‌ها خواستار همدلی و آرامش و وحدت در کشور هستند. اساساً اوج و شکوفایی و خلاقیت هنرمندان بی‌تابانه‌تر از سایر گروه‌های اجتماعی، طالب آرامش، وحدت و حال خوب مردم هستند. شاید طولانی شدن ناآرامی‌های اجتماعی، هنرمندان را بیشتر آزرده‌خاطر سازد و به‌گمان من بخشی از دلایل برخی کنش‌های آنان ریشه در همین مسئله دارد. لذا این مواضع یا کنش‌گری را نباید با کنش‌گری سیاسی اشتباه گرفت. کنش‌گری سیاسی درهمه جای دنیا با هدف کسب قدرت شکل می‌گیرد، در حالی که کنش‌گری هنرمند ریشه در پیوند هنرمند و مردم دارد. هنرمند دنبال کسب قدرت سیاسی نیست و ربطی به کنش‌گری سیاسی ندارد. امیدوارم مسئولان و مدیران این تفاوت ظریف را درک کنند.
%3cbr/%3e
۲ آذر ۱۴۰۱ ۲۲:۴۰

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500