English
به خانه سینما خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

درخواست شورایعالی تهیه کنندگان برای تشکیل دبیرخانه دائمی جشن خانه سینما

درخواست شورایعالی تهیه کنندگان برای تشکیل دبیرخانه دائمی  جشن خانه سینما
هیات اجرایی شورایعالی تهیه کنندگان از منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما خواست تا با توجه به درایت و تجربه ای که دارد ، ترتیبی اتخاذ کند تا جشن سینمای ایران از روال سالیانه خارج و شکلی دائمی با آئین نامه و داوری دائمی بگیرد.

سید غلامرضا موسوی  دبیر هیات رئیسه شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران ضمن اعلام خبر فوق افزود : در آخرین نشست هیات رئیسه ابتدا نحوه ی داوری و شیوه انتخاب نامزدهای بهترین فیلم توسط داوران شورایعالی و دیگر نامزدها مورد بحث و بررسی قرار گرفت . هیات رئیسه ضمن برشمردن نقطه قوت های این شیوه داوری ، نقطه ضعف های آن را  مورد توجه قرار داد . در مجموع ضمن تشکر از برگزار کنندگان جشن ، بخاطر شکل گیری دائمی جشن و روش های ماندگار و فرار از روزمرگی و رفتارهای ویژه  هر سال ، از منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما خواست تا با توجه به تجربه ، درایت و شناختی که طی سالها از جشن سینمای ایران دارد اقدامات خود را برای دستیابی به شیوه ای دائمی که هر سال دچار تغییرات نشود ، آغاز کند.                 هیات رئیسه شورایعالی همچنین از مدیر عامل خانه سینما خواست تا با تدبیر در آئین نامه جشن برای داوران دائمی ، فکری اساسی شود و اینکه این داوران فارغ از نمایندگی اصناف و بر اساس معیارهایی قابل قبول انتخاب و هر سال به این گروه اضافه گردد .        

منوچهر شاهسواری نیز توضیح داد که پس از انتخاب به عنوان مدیر عامل ، اقداماتی را برای دست یابی به ویژگیهای برگزاری دائمی جشن سینمای ایران آغاز کرده است و امیدوار است که بزودی زود ، اولین دست آوردهای آن را رونمایی کند . هیات اجرایی نیز در مقابل از اقدامات مدیر عامل حمایت و از شروع دائمی سازی جشن توسط وی ، تقدیر و تشکر کرد .                 

موسوی افزود : در ادامه جلسه بحث پالایش نهایی اعضای چهار تشکل عضو شورایعالی یعنی کانون تهیه کنندگان ، جامعه صنفی ، انجمن تهیه کننده / کارگردانان و انجمن تهیه کنندگان مستقل مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

هیات اجرائی از روسای تشکل ها خواست تا لیست نهائی اعضای خود را برای طرح در نشست کمیته حقوقی و عضویت به شورایعالی ارسال کنند . هیات اجرائی مصوب کرده است که با توجه به  « نظام نامه تهیه کنندگی سینمای ایران » برای همسان سازی اعضاء چهار تشکل ، اقدام لازم معمول گردد .           

موسوی توضیح داد : در زمانی که چهار تشکل تهیه کنندگی جدا از هم فعال بودند  ، هر کدام با معیارها و ضوابط ویژه خود اقدام به عضوگیری می کردند ، اکنون کلیه تشکل ها باید اعضایشان  شرایط تعریف شده در « نظام نامه تهیه کنندگی سینمای ایران » را داشته باشند . طبیعتاً احتمال دارد که برخی از اعضای چهار تشکل بدلیل نداشتن شرایط  عام تعین شده توسط  « نظام نامه تهیه کنندگی » شامل سلب عضویت  شوند .      

موسوی افزود : بر اساس همین نظام نامه از این پس عضوگیری توسط تشکل های زیر مجموعه شورایعالی باید به تصویب کمیته حقوقی و عضویت  ( که علاوه بر روسای تشکل ها یا نماینده آنان بازرس شورایعالی هم عضو آن است ) برسد .

وی  اضافه کرد با توجه به انتخاب عبدالله اسفندیاری بازرس قبلی شورایعالی به بازرسی خانه سینما ، در اولین نشست شورایعالی که در نخستین دوشنبه مهرماه برگزار خواهد شد بازرس جدید  شورایعالی انتخاب خواهد شد.   

دبیر هیات رئیسه اضافه کرد : بحث بعدی به فروش سینماها و گزارش علیرضا داودنژاد از نشستی که به همین منظور برگزار شده بود ، اختصاص یافت .            بر اساس این گزارش از 404 پرده سینما در کشور که در 206 سالن تجمیع شده اند ، 94 پرده سالن سینما 93 درصد فروش کل سینمای ایران را بخود اختصاص داده است و 310 پرده سالن سینما فقط هفت در صد فروش را شامل می شوند .  وی طی توضیحات خود افزود که 70 درصد 93 درصد فروش در تهران و فقط 30 درصد آن در شهرستانها اتفاق می افتد.

وی ضمن سئوال برانگیز دانستن این نسبت فروش ها خواستار تحقیق میدانی برای دست یابی به چرائی این اتفاق شد. چرا که با این اطلاعات برخی سالن ها حتی هزینه آب و برق خود را تامین نمی کنند . با این شرایط ، ادامه کار برخی سینماها و ارائه گزارش فروش واقعی بنظر شبهه برانگیز است .        

در ادامه  دیگر اعضای شورا پس از بحث و گفت و گو مقرر داشتند که یک جلسه ویژه به این امر اختصاص یابد و موضوع تا رسیدن به نتیجه ادامه پیدا کند .       موسوی افزود : چند شرکت ویدئو رسانه و بخصوص یکی از فعالان آنها ، بدون مجوز و قرار داد فیلم های اعضا را به شرکتهای اینترنتی ارائه دهنده خدمات سینمایی فروخته بودند که از نظر برخی از حقوقدانان فروش مال غیر ، سرقت تلقی می شود . موضوع به معاون سازمان سینمایی ارجاع و متاسفانه بدلایلی که بر ما مشهود نیست اقدام لازم صورت نگرفت . به همین جهت مقرر شد که از طریق وکیل خانه سینما ، موضوع شکایت تا مجازات سارق فروشنده فیلمها ، ادامه پیدا کند .

منوچهر شاهسواری که یکی از نمایندگان شورایعالی تهیه کنندگان در سیستم نمایش V.O.D  است ، به عنوان حافظ حقوق تهیه کنندگان اعلام کرد که تا به نتیجه رسیدن موضوع ، مشکل را پیگیری خواهد کرد .

هیات رئیسه همچنین دبیر شورا را موظف ساخت تا در صورت لزوم برای احقاق حقوق همکاران تهیه کنندگان وکیل استخدام کند .                                           در ادامه جلسه گزارشی از کاهش تخلفات سینماها توسط سید ضیاء هاشمی رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان و مسئول کمیته بازرسی ارائه شد . وی اعلام کرد که در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته هیچگونه تخلفی توسط سینماها صورت نگرفته است .کارت زرد سینماها به عنوان تشویق کاهش یافته است .           

هیات رئیسه شورایعالی از زحمات  سید ضیاء هاشمی دبیر کمیته بازرسی شورای صنفی نمایش و اقدامات وی برای کاهش تخلفات سپاسگزاری کرد و به وی اطمینان داد که در همه ی موارد پشتیبان وی  خواهد بود ، و زحمات او را پاس می دارند.

آخرین دستور جلسه به برخی سالن های سینما اختصاص داشت که پس از پر شدن صندلی های پلان سینما ، وقتی صندلی به سالن اضافه می کنند ، سهم تهیه کنندگان را منظور نمی کنند . مقرر شد در این زمینه اقدامات لازم معمول گردد .      

در این نشست هیات رئیسه منوچهر شاهسواری ، سید ضیاء هاشمی ، کامران قدکچیان ، محمد بانکی ، علیرضا داودنژاد ، مهرداد فرید ، سید مسعود اطیابی ، علی آشتیانی پور و سید غلامرضا موسوی حضور داشتند . 

۱۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۰۸

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500